| Technology | GSM / HSPA / LTE |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 2100 |
| 4G bands | 1, 3, 5, 7, 8, 20, 28, 38, 40, 41 |
| 5G bands | HSPA, LTE |
| Announced | 2024, October 15 |
| Status | Available. Released 2024, November 20 |
| Dimensions | 164.4 x 77.9 x 7.9 mm (6.47 x 3.07 x 0.31 in) |
| Weight | 200 g (7.05 oz) |
| Build | Glass front, plastic back, plastic frame |
| SIM |
Nano-SIM Nano-SIM + Nano-SIM IP54 dust protected and water resistant (water splashes) |
| Type | Super AMOLED, 90Hz |
| Size | 6.7 inches, 110.2 cm2 (~86.0% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 1080 x 2340 pixels, 19.5:9 ratio (~385 ppi density) |
| Protection | Mohs level 5 |
| OS | Android 14, up to 6 major Android upgrades, One UI 7 |
| Chipset | Mediatek Helio G99 (6 nm) |
| CPU | Octa-core (2x2.2 GHz Cortex-A76 & 6x2.0 GHz Cortex-A55) |
| GPU | Mali-G57 MC2 |
| Card slot | microSDXC (uses shared SIM slot) |
| Internal | 128GB 4GB RAM, 128GB 6GB RAM, 128GB 8GB RAM, 256GB 4GB RAM, 256GB 6GB RAM, 256GB 8GB RAM |
| Primary Camera | 50 MP, f/1.8, (wide), 1/2.76", 0.64µm, AF |
| Second Camera | 5 MP, f/2.2, (ultrawide), 1/5.0", 1.12µm |
| Third Camera | 2 MP, f/2.4, (macro) |
| Features | LED flash, panorama, HDR |
| Video | 1080p@30fps |
| Primary Camera | 13 MP, f/2.0, (wide), 1/3.1", 1.12µm |
| Video | 1080p@30fps |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | No |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, Wi-Fi Direct |
| Bluetooth | 5.3, A2DP, LE |
| Positioning | GPS, GALILEO, GLONASS, BDS, QZSS |
| NFC | Yes (market/region dependent) |
| Radio | FM radio (market/region dependent) |
| USB | USB Type-C 2.0 |
| Sensors |
Fingerprint (side-mounted), accelerometer, compass Virtual proximity sensing |
| Type | 5000 mAh |
| Charging | 25W wired |
| Colors | Gray, water green, midnight blue |
| Models | SM-A165F, SM-A165F/DS, SM-A165M, SM-A165M/DS, M-A165F/DSB |
| SAR EU | 0.31 W/kg (head) 1.08 W/kg (body) |
| Price | $ 127.77 / £ 104.00 / € 121.00 |
| Performance |
AnTuTu: 387422 (v10) GeekBench: 1920 (v6) 3DMark: 345 (Wild Life Extreme) |
| Display | 808 nits max brightness (measured) |
| Loudspeaker | -25.2 LUFS (Very good) |
| Battery | Active use score 14:43h |
| Energy | Class B |
| Battery | 45:10h endurance, 1200 cycles |
| Free fall | Class B (180 falls) |
| Repairability | Class C |
All specifications are provided as-is and may contain errors; we do our best to keep the information accurate but recommend re-verifying before purchase.