| Technology | GSM / HSPA / LTE |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 2100 |
| 4G bands | 1, 3, 5, 8, 20, 38, 40, 41 |
| Speed | HSPA, LTE |
| Announced | 2021, July 06 |
| Status | Available. Released 2021, July 13 |
| Dimensions | 160 x 74 x 9.4 mm (6.30 x 2.91 x 0.37 in) |
| Weight | 203 g (7.16 oz) |
| Build | Glass front, plastic frame, plastic back |
| SIM | Nano-SIM + Nano-SIM |
| Type | Super AMOLED, 90Hz, 600 nits (HDR) |
| Size | 6.4 inches, 98.9 cm2 (~83.5% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 720 x 1600 pixels, 20:9 ratio (~274 ppi density) |
| OS | Android 11, upgradable to Android 13, One UI core 5.1 |
| Chipset | Mediatek MT6769V/CU Helio G80 (12 nm) |
| CPU | Octa-core (2x2.0 GHz Cortex-A75 & 6x1.8 GHz Cortex-A55) |
| GPU | Mali-G52 MC2 |
| Card slot | microSDXC (dedicated slot) |
| Internal | 64GB 4GB RAM, 128GB 6GB RAM |
| Primary Camera |
48 MP, f/1.8, (wide), PDAF |
| Second Camera |
8 MP, f/2.2, 123˚ (ultrawide), 1/4.0", 1.12µm |
| Third Camera |
2 MP, f/2.4, (macro) |
| Fourth Camera | 2 MP, f/2.4, (depth) |
| Features | LED flash, panorama, HDR |
| Video |
1080p@30fps |
| Primary Camera | 13 MP, f/2.2, (wide), 1/3.1", 1.12µm |
| Video |
1080p@30fps |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, Wi-Fi Direct |
| Bluetooth | 5.0, A2DP, LE |
| Positioning | GPS, GLONASS, GALILEO, BDS |
| NFC | No |
| Radio | FM radio, recording |
| USB | USB Type-C 2.0, OTG |
| Sensors |
Fingerprint (side-mounted), accelerometer, gyro, compass Virtual Proximity Sensing |
| Type | Li-Po 6000 mAh |
| Charging | 15W wired |
| Colors | Denim Black, Denim Blue |
| Models | SM-E225F, SM-E225F/DS |
| SAR | 0.62 W/kg (head) |
| Price | About 170 EUR |
All specifications are provided as-is and may contain errors; we do our best to keep the information accurate but recommend re-verifying before purchase.