| Technology | GSM / HSPA / LTE / 5G |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA 900 / 2100 |
| 4G bands | LTE |
| 5G bands | SA/NSA/Sub6 |
| Speed | HSPA, LTE, 5G |
| Announced | 2024, October 29 |
| Status | Available. Released 2024, November 07 |
| Dimensions | 149 x 73 x 8.9 mm (5.87 x 2.87 x 0.35 in) |
| Weight | 166 g (5.86 oz) |
| Build | Glass front, aluminum frame, aluminum back |
| SIM | Nano-SIM + eSIM |
| Ingress Protection |
IP68 dust tight and water resistant (immersible up to 1.5m for 30 min) MIL-STD-810H/MIL-STD-810G compliant Drop resistant up to 1.2m |
| Type | LTPO IGZO OLED, 1B colors, 240Hz, 1500 nits (HBM), 2000 nits (peak) |
| Size | 6.1 inches, 91.3 cm2 (~84.0% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 1080 x 2340 pixels, 19.5:9 ratio (~422 ppi density) |
| OS | Android 14, up to 3 major Android upgrades |
| Chipset | Qualcomm SM7435-AB Snapdragon 7s Gen 2 (4 nm) |
| CPU | Octa-core (4x2.40 GHz Cortex-A78 & 4x1.95 GHz Cortex-A55) |
| GPU | Adreno 710 |
| Card slot | microSDXC |
| Internal | 128GB 6GB RAM, 256GB 8GB RAM |
| Primary Camera | 50 MP, f/1.9, 23mm (wide), 1/1.55", dual pixel PDAF, OIS |
| Second Camera | 50 MP, f/2.2, 13mm, 122˚ (ultrawide), 1/2.5", PDAF |
| Features | LED flash, HDR, panorama |
| Video | Yes, gyro-EIS |
| Primary Camera | 32 MP, f/2.2, 25mm (wide) |
| Video | Yes, gyro-EIS |
| Loudspeaker | Yes, with stereo speakers |
| 3.5mm jack | No |
| Alert Types | 24-bit/192kHz Hi-Res & Hi-Res wireless audio |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band |
| Bluetooth | 5.1, A2DP, LE, aptX Adaptive |
| Positioning | GPS |
| NFC | Yes |
| Radio | No |
| USB | USB Type-C 3.2, DisplayPort 1.4 |
| Sensors | Fingerprint (side-mounted), accelerometer, gyro, proximity, compass |
| Type | 5000 mAh |
| Charging | 36W wired |
| Colors | Black, White, Green, Coral, Greige, Blue |
| Models | SH-M29SG, SH-53E, SH-M29 |
| Price | About 350 EUR |
All specifications are provided as-is and may contain errors; we do our best to keep the information accurate but recommend re-verifying before purchase.