| Technology | GSM / HSPA |
| 2G bands | GSM 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 |
| 3G bands | HSDPA 900 / 2100 |
| Speed | HSPA 42.2/11.5 Mbps |
| Announced | 2013, June. Released 2013, July |
| Status | Discontinued |
| Dimensions | 141.5 x 74.2 x 8.9 mm (5.57 x 2.92 x 0.35 in) |
| Weight | 153 g (5.40 oz) |
| SIM | Dual SIM (Micro-SIM, dual stand-by) |
| Type | TFT |
| Size | 5.0 inches, 68.9 cm2 (~65.6% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 540 x 960 pixels, 16:9 ratio (~220 ppi density) |
| Protection | Yes |
| OS | Android 4.2.2 (Jelly Bean) |
| Chipset | Mediatek MT6589 (28 nm) |
| CPU | Quad-core 1.2 GHz Cortex-A7 |
| GPU | PowerVR SGX544 |
| Card slot | microSDHC (dedicated slot) |
| Internal | 4GB 1GB RAM |
| Primary Camera | 8 MP, f/2.6, AF |
| Features | LED flash, HDR |
| Video | 1080p@30fps |
| Primary Camera | VGA |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n, Wi-Fi Direct, DLNA, hotspot |
| Bluetooth | 4.0, A2DP |
| Positioning | GPS |
| NFC | No |
| Infrared Port | No |
| Radio | Stereo FM radio, RDS |
| USB | microUSB 2.0, OTG |
| Sensors | Accelerometer, proximity, compass |
| Type | Li-Ion 2390 mAh, non-removable |
| Stand By | Up to 588 h (2G) / Up to 605 h (3G) |
| Talk Time | Up to 14 h (2G) / Up to 12 h 25 min (3G) |
| Audio Playback | Up to 111 h |
| Colors | Black, White, Purple |
| Models | C2305 |
| SAR | 0.54 W/kg (head) 0.36 W/kg (body) |
| SAR EU | 0.52 W/kg (head) |
| Price | About 220 EUR |
| Display | Contrast ratio: 962:1 (nominal), 1.283 (sunlight) |
| Camera | Photo / Video |
| Loudspeaker | Voice 65dB / Noise 61dB / Ring 75dB |
| Audio quality | Noise -83.5dB / Crosstalk -80.1dB |
| Battery(old) | Endurance rating 68h |
All specifications are provided as-is and may contain errors; we do our best to keep the information accurate but recommend re-verifying before purchase.