| Technology | GSM / HSPA / LTE |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 (dual-SIM model only) |
| 3G bands |
HSDPA 850 / 900 / 1900 / 2100 - F3311 HSDPA 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 - F3313 |
| 4G bands |
1, 2, 3, 5, 7, 8, 20 - F3311 2, 4, 5, 7, 12, 17, 28 - F3313 |
| Speed | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE Cat4 150/50 Mbps |
| Announced | 2016, May. Released 2016, June |
| Status | Discontinued |
| Dimensions | 144 x 69 x 8.2 mm (5.67 x 2.72 x 0.32 in) |
| Weight | 147 g (5.19 oz) |
| SIM |
Nano-SIM Nano-SIM + Nano-SIM |
| Type | IPS LCD |
| Size | 5.0 inches, 68.9 cm2 (~69.4% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 720 x 1280 pixels, 16:9 ratio (~294 ppi density) |
| Protection | Scratch-resistant glass |
| OS | Android 6.0 (Marshmallow) |
| Chipset | Mediatek MT6735 (28 nm) |
| CPU | Quad-core 1.3 GHz Cortex-A53 |
| GPU | Mali-T720MP2 |
| Card slot | microSDXC (dedicated slot) |
| Internal | 16GB 1.5GB RAM |
| Primary Camera | 13 MP, f/2.0, AF |
| Features | LED flash, HDR, panorama |
| Video | 1080p@30fps |
| Primary Camera | 5 MP, f/2.4 |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n, Wi-Fi Direct |
| Bluetooth | 4.1, A2DP, aptX |
| Positioning | GPS |
| NFC | Yes |
| Infrared Port | No |
| Radio | FM radio |
| USB | microUSB 2.0 |
| Sensors | Accelerometer, proximity, compass |
| Type | Li-Po 2300 mAh, non-removable |
| Stand By | Up to 511 h (2G) / Up to 518 h (3G) |
| Talk Time | Up to 11 h 30 min (2G) / Up to 9 h 30 min (3G) |
| Audio Playback | Up to 65 h |
| Colors | Graphite Black, White |
| Models | F3311, F3313, C1604 |
| SAR | 1.08 W/kg (head) 1.34 W/kg (body) |
| SAR EU | 0.46 W/kg (head) 0.46 W/kg (body) |
| Price | About 120 EUR |
| Performance | Basemark OS II 2.0: 575 |
| Display | Contrast ratio: 1243 (nominal), 2.386 (sunlight) |
| Camera | Photo / Video |
| Loudspeaker | Voice 62dB / Noise 67dB / Ring 69dB |
| Audio quality | Noise -92.3dB / Crosstalk -91.9dB |
| Battery(old) | Endurance rating 47h |
All specifications are provided as-is and may contain errors; we do our best to keep the information accurate but recommend re-verifying before purchase.