| Technology | GSM / HSPA |
| 2G bands |
GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - all versions GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 - C2004/C2005 |
| 3G bands |
HSDPA 900 / 2100 - C1905, C2005 HSDPA 850 / 1700 / 1900 / 2100 - C1904, C2004 |
| Speed | HSPA 21.1/5.76 Mbps |
| Announced | 2013, June. Released 2013, August |
| Status | Discontinued |
| Dimensions | 124 x 62 x 9.3 mm (4.88 x 2.44 x 0.37 in) |
| Weight | 115 g (4.06 oz) |
| SIM | Single SIM (Micro-SIM) or Dual SIM (Micro-SIM, dual stand-by) |
| Type | TFT |
| Size | 4.0 inches, 44.1 cm2 (~57.3% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 480 x 854 pixels, 16:9 ratio (~245 ppi density) |
| Protection | Scratch-resistant glass |
| OS | Android 4.1 (Jelly Bean)/ 4.2.2 - C2004/C2005 models, upgradable to 4.3 (Jelly Bean) |
| Chipset | Qualcomm Snapdragon S4 Plus MSM8227 |
| CPU | Dual-core 1.0 GHz Krait |
| GPU | Adreno 305 |
| Card slot | microSDHC (dedicated slot) |
| Internal | 4GB 1GB RAM |
| Primary Camera | 5 MP, f/2.8, AF |
| Features | LED flash, HDR, panorama |
| Video | 720p@30fps |
| Primary Camera | VGA |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n, dual-band, Wi-Fi Direct, DLNA, hotspot |
| Bluetooth | 4.0, A2DP |
| Positioning | GPS, GLONASS |
| NFC | Yes |
| Infrared Port | No |
| Radio | Stereo FM radio, RDS |
| USB | microUSB 2.0, OTG |
| Sensors | Accelerometer, proximity, compass |
| Type | Li-Po 1750 mAh, removable |
| Stand By | Up to 552 h (2G) / Up to 454 h (3G) |
| Talk Time | Up to 10 h 18 min (2G) / Up to 9 h (3G) |
| Audio Playback | Up to 39 h 24 min |
| Colors | Black, White, Purple, Yellow (single sim model only) |
| Models | C1904, C1905, C2004, C2005 |
| SAR | 0.84 W/kg (head) 1.30 W/kg (body) |
| SAR EU | 0.86 W/kg (head) |
| Price | About 130 EUR |
| Display | Contrast ratio: 983:1 (nominal) / 1.473:1 (sunlight) |
| Camera | Photo / Video |
| Loudspeaker | Voice 66dB / Noise 65dB / Ring 75dB |
| Audio quality | Noise -87.7dB / Crosstalk -88.5dB |
| Battery(old) | Endurance rating 54h |
All specifications are provided as-is and may contain errors; we do our best to keep the information accurate but recommend re-verifying before purchase.