| Technology | GSM / HSPA / LTE |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 1900 / 2100 - E5633, E5643, E5663 |
| 4G bands |
1, 3, 5, 7, 8, 20 - E5633 2, 4, 5, 7, 28 - E5643 1, 3, 5, 7, 8, 28, 40 - E5663 |
| Speed | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE Cat4 150/50 Mbps |
| Announced | 2015, August. Released 2015, September |
| Status | Discontinued |
| Dimensions | 145 x 72 x 7.6 mm (5.71 x 2.83 x 0.30 in) |
| Weight | 142.6 g (5.04 oz) |
| SIM | Nano-SIM + Nano-SIM |
| Ingress Protection | IP68 dust tight and water resistant (immersible up to 1.5m for 30 min) |
| Type | IPS LCD |
| Size | 5.0 inches, 68.9 cm2 (~66.0% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 1080 x 1920 pixels, 16:9 ratio (~441 ppi density) |
| Protection | Scratch-resistant glass |
| OS | Android 5.0 (Lollipop), upgradable to 5.1 (Lollipop) |
| Chipset | Mediatek MT6795 Helio X10 (28 nm) |
| CPU | Octa-core 2.0 GHz Cortex-A53 |
| GPU | PowerVR G6200 |
| Card slot | microSDXC (dedicated slot) |
| Internal | 16GB 3GB RAM |
| Memory Type | eMMC 5.0 |
| Primary Camera | 21.2 MP, f/2.2, PDAF |
| Features | LED flash, HDR, panorama |
| Video | 4K@30fps, HDR |
| Primary Camera | 13 MP, f/2.0, AF |
| Video | 1080p@30fps |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n, dual-band, Wi-Fi Direct, DLNA, hotspot |
| Bluetooth | 4.1, A2DP, LE, aptX |
| Positioning | GPS, GLONASS |
| NFC | Yes |
| Infrared Port | No |
| Radio | FM radio, RDS |
| USB | microUSB 2.0 |
| Sensors | Accelerometer, proximity, compass |
| Type | Li-Ion 2600 mAh, non-removable |
| Stand By | Up to 495 h (2G) / Up to 504 h (3G) |
| Talk Time | Up to 11 h 49 min (2G) / Up to 12 h 11 min (3G) |
| Audio Playback | Up to 62 h 30 min |
| Colors | Black, White, Gold |
| Models | E56333E5643, E5663, E5633 |
| SAR | 0.32 W/kg (head) 1.39 W/kg (body) |
| SAR EU | 0.19 W/kg (head) 0.40 W/kg (body) |
| Price | About 110 EUR |
| Performance |
Basemark OS II 2.0: 860 Basemark X: 7780 |
| Display | Contrast ratio: 839 (nominal), 2.69(sunlight) |
| Loudspeaker | Voice 65dB / Noise 64dB / Ring 68dB |
| Audio quality | Noise -94.1dB / Crosstalk -93.4dB |
All specifications are provided as-is and may contain errors; we do our best to keep the information accurate but recommend re-verifying before purchase.