| Technology | GSM / HSPA / LTE |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 (dual-SIM model only) |
| 3G bands |
HSDPA 850 / 900 / 1900 / 2100 - F3211, F3215, F3212, F3216 HSDPA 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 - F3213 |
| 4G bands |
1, 2, 3, 5, 7, 8, 20 - F3211, F3212 2, 4, 5, 7, 12, 13, 17, 28 - F3213 1, 3, 5, 7, 8, 28, 38, 39, 40, 41 - F3215, F3216 |
| Speed | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE Cat4 150/50 Mbps |
| Announced | 2016, May. Released 2016, July |
| Status | Discontinued |
| Dimensions | 164 x 79 x 8.4 mm (6.46 x 3.11 x 0.33 in) |
| Weight | 202 g (7.13 oz) |
| Build | Glass front, plastic back, aluminum frame |
| SIM |
Nano-SIM Nano-SIM + Nano-SIM |
| Type | IPS LCD |
| Size | 6.0 inches, 99.2 cm2 (~76.6% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 1080 x 1920 pixels, 16:9 ratio (~367 ppi density) |
| Protection | Scratch-resistant glass |
| OS | Android 6.0.1 (Marshmallow), upgradable to 7.0 (Nougat) |
| Chipset | Mediatek MT6755 Helio P10 (28 nm) |
| CPU | Octa-core (4x2.0 GHz Cortex-A53 & 4x1.0 GHz Cortex-A53) |
| GPU | Mali-T860MP2 |
| Card slot | microSDXC (dedicated slot) |
| Internal | 16GB 3GB RAM |
| Memory Type | eMMC 5.1 |
| Primary Camera | 21.5 MP, f/2.2, 1/2.4", 1/2.4", PDAF |
| Features | LED flash, HDR, panorama |
| Video | 1080p@30fps, HDR |
| Primary Camera | 16 MP, f/2.0, 23mm (wide), 1/2.6", OIS |
| Features | LED flash |
| Video | 1080p@30fps |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n, Wi-Fi Direct |
| Bluetooth | 4.1, A2DP, LE, aptX |
| Positioning | GPS, GLONASS |
| NFC | Yes |
| Infrared Port | No |
| Radio | FM radio, RDS |
| USB | microUSB 2.0, OTG |
| Sensors | Accelerometer, proximity, compass |
| Type | Li-Ion 2700 mAh, non-removable |
| Stand By | Up to 558 h (2G) / Up to 708 h (3G) |
| Talk Time | Up to 13 h (2G) / Up to 12 h (3G) |
| Audio Playback | Up to 65 h |
| Colors | White, Graphite Black, Lime Gold |
| Models | F3212, F3216, F3211, F3213, F3215 |
| SAR | 1.27 W/kg (head) 0.37 W/kg (body) |
| SAR EU | 0.72 W/kg (head) 0.43 W/kg (body) |
| Price | About 250 EUR |
| Performance |
Basemark OS II 2.0: 987 Basemark X: 6754 |
| Display | Contrast ratio: 1071 (nominal), 2.906 (sunlight) |
| Camera | Photo / Video |
| Loudspeaker | Voice 88dB / Noise 79dB / Ring 82dB |
| Audio quality | Noise -92.9dB / Crosstalk -92.5dB |
| Battery(old) | Endurance rating 55h |
All specifications are provided as-is and may contain errors; we do our best to keep the information accurate but recommend re-verifying before purchase.