| Technology | GSM / HSPA / LTE |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - all versions |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 1700 / 1900 / 2100 - all versions |
| 4G bands |
1, 2, 4, 5, 7, 8, 17 - C6806 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 20 - C6833 |
| Speed | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE Cat4 150/50 Mbps |
| Announced | 2013, June. Released 2013, July |
| Status | Discontinued |
| Dimensions | 179.4 x 92.2 x 6.5 mm (7.06 x 3.63 x 0.26 in) |
| Weight | 212 g (7.48 oz) |
| SIM | Micro-SIM |
| Ingress Protection | IP58 dust/water resistant (up to 1.5m for 30 min) |
| Type | IPS LCD |
| Size | 6.4 inches, 112.9 cm2 (~68.3% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 1080 x 1920 pixels, 16:9 ratio (~344 ppi density) |
| Protection |
Shatter proof glass Triluminos display X-Reality Engine |
| OS | Android 4.2 (Jelly Bean), upgradable to 5.1 (Lollipop) |
| Chipset | Qualcomm MSM8274 or MSM8974 Snapdragon 800 (28 nm) |
| CPU | Quad-core 2.2 GHz Krait 400 |
| GPU | Adreno 330 |
| Card slot | microSDXC (dedicated slot) |
| Internal | 16GB 2GB RAM |
| Memory Type | eMMC 4.5 |
| Primary Camera | 8 MP, f/2.4, AF |
| Features | HDR |
| Video | 1080p@30fps, HDR |
| Primary Camera | 2 MP |
| Video | 1080p@30fps |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, Wi-Fi Direct, DLNA, hotspot |
| Bluetooth | 4.0, A2DP, aptX |
| Positioning | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, Wi-Fi Direct, DLNA, hotspot |
| NFC | Yes |
| Infrared Port | No |
| Radio | Stereo FM radio, RDS |
| USB | microUSB 2.0 (MHL TV-out), OTG |
| Sensors |
Accelerometer, gyro, proximity, compass ANT+ |
| Type | Li-Ion 3050 mAh, non-removable |
| Charging | Up to 790 h (2G) / Up to 820 h (3G) |
| Stand By | Up to 790 h (2G) / Up to 820 h (3G) |
| Talk Time | Up to 14 h (2G) / Up to 16 h (3G) |
| Audio Playback | Up to 120 h |
| Colors | Black, White, Purple |
| Models | C6833, C6802, C6806, C6806 |
| SAR | 1.01 W/kg (head) 1.54 W/kg (body) |
| SAR EU | 0.34 W/kg (head) |
| Price | About 280 EUR |
| Performance | Basemark X: 11606 |
| Display | Contrast ratio: 1001:1 (nominal) / 1.578:1 (sunlight) |
| Camera | Photo / Video |
| Loudspeaker | Voice 63dB / Noise 60dB / Ring 59dB |
| Audio quality | Noise -92.5dB / Crosstalk -90.7dB |
| Battery(old) | Endurance rating 52h |
All specifications are provided as-is and may contain errors; we do our best to keep the information accurate but recommend re-verifying before purchase.