| Technology | GSM / HSPA / LTE |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 1900 / 2100 |
| 4G bands | 1, 2, 3, 5, 7, 8, 28 |
| Speed | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE Cat4 150/50 Mbps |
| Announced | 2014, June. Released 2014, July |
| Status | Discontinued |
| Dimensions | 137 x 72 x 11 mm (5.39 x 2.83 x 0.43 in) |
| Weight | 163 g (5.75 oz) |
| SIM | Micro-SIM |
| Ingress Protection | IP58 dust/water resistant (up to 1.5m for 30 min) |
| Type | IPS LCD |
| Size | 5.0 inches, 68.9 cm2 (~69.9% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 1080 x 1920 pixels, 16:9 ratio (~441 ppi density) |
| Protection |
Shatter proof glass Triluminos display X-Reality Engine |
| OS | Android 4.4.2 (KitKat) |
| Chipset | Qualcomm MSM8974AB Snapdragon 801 (28 nm) |
| CPU | Quad-core 2.3 GHz Krait 400 |
| GPU | Adreno 330 |
| Card slot | microSDXC (dedicated slot) |
| Internal | 16GB 3GB RAM |
| Memory Type | eMMC 5.0 |
| Primary Camera | 20.7 MP, 1/2.3", AF |
| Features | LED flash, HDR, panorama |
| Video | 4K@30fps, 1080p@60fps, 720p@120fps, HDR |
| Primary Camera | VGA |
| Video | 720p@30fps |
| Loudspeaker | Yes, with stereo speakers |
| 3.5mm jack | Yes |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, Wi-Fi Direct, DLNA, hotspot |
| Bluetooth | 4.0, A2DP, aptX |
| Positioning | GPS, GLONASS |
| NFC | Yes |
| Infrared Port | No |
| Radio | No |
| USB | FM radio, RDS |
| Sensors |
Accelerometer, gyro, proximity, compass, barometer ANT+ |
| Type | Li-Ion 3000 mAh, non-removable |
| Stand By | Up to 700 h (2G) / Up to 770 h (3G) |
| Talk Time | Up to 13 h (2G) / Up to 19 h (3G) |
| Audio Playback | Up to 120 h |
| Colors | Black, White, Turquoise |
| Models | D6563 |
| Price | About 250 EUR |
All specifications are provided as-is and may contain errors; we do our best to keep the information accurate but recommend re-verifying before purchase.