| Technology | GSM / HSPA / EVDO / LTE |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands |
HSDPA 850 / 900 / 1900 / 2100 CDMA2000 1xEV-DO |
| 4G bands | 2, 3, 4, 7, 13, 20 |
| Speed | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE Cat6 300/50 Mbps, EV-DO Rev.A 3.1 Mbps |
| Announced | 2015, June |
| Status | Cancelled |
| Dimensions | 144.4 x 72.3 x 8.7 mm (5.69 x 2.85 x 0.34 in) |
| Weight | 162 g (5.71 oz) |
| SIM | Nano-SIM |
| Ingress Protection | IP68 dust tight and water resistant (immersible up to 1.5m for 30 min) |
| Type | IPS LCD |
| Size | 5.2 inches, 74.5 cm2 (~71.4% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 1440 x 2560 pixels, 16:9 ratio (~565 ppi density) |
| Protection |
Scratch-resistant glass, oleophobic coating Triluminos display X-Reality Engine |
| OS | Android 5.0 (Lollipop) |
| Chipset | Qualcomm MSM8994 Snapdragon 810 (20 nm) |
| CPU | Octa-core (4x1.5 GHz Cortex-A53 & 4x2.0 GHz Cortex-A57) |
| GPU | Adreno 430 |
| Card slot | microSDXC (dedicated slot) |
| Internal | 32GB 3GB RAM |
| Memory Type | eMMC 5.0 |
| Primary Camera | 20.7 MP, 1/2.3", AF |
| Features | LED flash, HDR, panorama |
| Video | 4K@30fps, 1080p@60fps, 720p@120fps, HDR |
| Primary Camera | 5.1 MP |
| Features | HDR |
| Video | 1080p@30fps |
| Loudspeaker | Yes, with stereo speakers |
| 3.5mm jack | Yes |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, Wi-Fi Direct, DLNA, hotspot |
| Bluetooth | 4.1, A2DP, aptX |
| Positioning | GPS, GLONASS |
| NFC | Yes |
| Infrared Port | No |
| Radio | No |
| USB | microUSB 2.0 (MHL 3 TV-out), OTG |
| Sensors |
Accelerometer, gyro, proximity, compass, barometer ANT+ |
| Type | Li-Ion 3000 mAh, non-removable |
| Charging |
18W wired, QC2 Wireless |
| Stand By | Up to 590 h (2G) / Up to 580 h (3G) |
| Talk Time | Up to 17 h (2G) / Up to 20 h (3G) |
| Audio Playback | Up to 95 h |
| Colors | White, black |
| Models | E6508, SOV31 |
All specifications are provided as-is and may contain errors; we do our best to keep the information accurate but recommend re-verifying before purchase.