| Technology | GSM / HSPA / LTE / 5G |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 |
| 4G bands | 1, 3, 5, 7, 8, 20, 26, 28, 32, 38, 40, 41 |
| 5G bands | 1, 3, 5, 7, 8, 28, 40, 78 SA/NSA |
| Speed | HSPA 42.2/11.5 Mbps, LTE Cat13 400/100 Mbps, 5G 2.7 Gbps DL |
| Announced | 2021, September 07 |
| Status | Available. Released 2021, September 23 |
| Dimensions | 164.3 x 75 x 9 mm (6.47 x 2.95 x 0.35 in) |
| Weight | 186 g (6.56 oz) |
| Build | Glass front, plastic frame, plastic back |
| SIM |
· Nano-SIM · Nano-SIM + Nano-SIM |
| Type | IPS LCD, 90Hz, 500 nits (peak) |
| Size | 6.52 inches, 102.6 cm2 (~83.3% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 720 x 1600 pixels, 20:9 ratio (~269 ppi density) |
| OS | Android 11, TCL UI |
| Chipset | Mediatek Dimensity 700 (7 nm) |
| CPU | Octa-core (2x2.2 GHz Cortex-A76 & 6x2.0 GHz Cortex-A55) |
| GPU | Mali-G57 MC2 |
| Card slot | microSDXC (uses shared SIM slot) |
| Internal | 64GB 4GB RAM, 128GB 4GB RAM |
| Primary Camera | 13 MP, f/2.2, 27mm (wide) 1/3.0", 1.12µm, PDAF |
| Second Camera |
2 MP (macro) Auxiliary lens |
| Features | LED flash, HDR, panorama |
| Video | 1080p@30fps |
| Primary Camera | 8 MP, f/2.0, 26mm (wide) 1/4.0", 1.12µm |
| Video | 1080p@30fps |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, Wi-Fi Direct |
| Bluetooth | 5.2, A2DP, LE |
| Positioning | GPS, GLONASS, GALILEO, BDS |
| NFC | Yes |
| Radio | Unspecified |
| USB | USB Type-C 2.0 |
| Sensors | Fingerprint (rear-mounted), accelerometer, proximity, compass |
| Type | Li-Po 4500 mAh |
| Charging | 10W wired |
| Colors | Gray, Blue |
| Models | T767H |
| Price | About 180 EUR |
All specifications are provided as-is and may contain errors; we do our best to keep the information accurate but recommend re-verifying before purchase.