| Technology | GSM / HSPA / LTE |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 1900 / 2100 |
| 4G bands | 1, 3, 5, 7, 8, 20, 28, 38, 40, 41 |
| Speed | HSPA, LTE |
| Announced | 2021, September 30 |
| Status | Available. Released 2021, September 30 |
| Dimensions | 164.7 x 74.7 x 8 mm (6.48 x 2.94 x 0.31 in) |
| Weight | 178 g (6.28 oz) |
| Build | Glass front, plastic frame, plastic back |
| SIM | Nano-SIM + Nano-SIM |
| Type | IPS LCD |
| Size | 6.52 inches, 102.6 cm2 (~83.4% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 720 x 1600 pixels, 20:9 ratio (~269 ppi density) |
| OS | Android 11, TCL UI |
| Chipset | Mediatek MT6762 Helio P22 (12 nm) |
| CPU | Octa-core 1.8 GHz Cortex-A53 |
| GPU | PowerVR GE8320 |
| Card slot | microSDXC |
| Internal |
64GB 4GB RAM eMMC 5.1 |
| Primary Camera |
50 MP, (wide), PDAF Auxiliary lens |
| Features | LED flash, HDR, panorama |
| Video | 1080p@30fps |
| Primary Camera | 8 MP |
| Video | 1080p@30fps |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n, Wi-Fi Direct |
| Bluetooth | 5.0, A2DP, LE |
| Positioning | GPS |
| NFC | No |
| Radio | Unspecified |
| USB | USB Type-C 2.0 |
| Sensors | Fingerprint (rear-mounted), accelerometer, proximity |
| Type | Li-Po 4000 mAh |
| Charging | 18W wired |
| Colors | Gray, Violet |
| Models | 6159K |
| Price | About 320 EUR |
All specifications are provided as-is and may contain errors; we do our best to keep the information accurate but recommend re-verifying before purchase.