| Technology | GSM / HSPA / LTE |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 1900 / 2100 |
| 4G bands | 1, 3, 5, 7, 8, 20, 28, 38, 40, 41 |
| Speed | HSPA, LTE |
| Announced | 2021, October 12 |
| Status | Available. Released 2021, October 12 |
| Dimensions | 165.6 x 75.6 x 8.8 mm (6.52 x 2.98 x 0.35 in) |
| Weight | 190 g (6.70 oz) |
| Build | Glass front, plastic frame, plastic back |
| SIM | Nano-SIM + Nano-SIM |
| Type | IPS LCD, |
| Size | 6.52 inches, 102.6 cm2 (~82.0% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 720 x 1600 pixels, 20:9 ratio (~269 ppi density) |
| OS | Android 11, TCL UI |
| Chipset | Mediatek MT6762 Helio P22 (12 nm) |
| CPU | Octa-core 2.0 GHz Cortex-A53 |
| GPU | PowerVR GE8320 |
| Card slot | microSDXC (uses shared SIM slot) |
| Internal | 64GB 3GB RAM, 64GB 4GB RAM, 128GB 4GB RAM |
| Primary Camera | 13 MP, f/2.2, 27mm (wide) 1/3.0", 1.12µm, PDAF |
| Second Camera |
2 MP (macro) Auxiliary lens |
| Features | LED flash, HDR, panorama |
| Video | 1080p@30fps |
| Primary Camera | 5 MP or 8 MP |
| Video | 720p@30fps |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n |
| Bluetooth | 5.0, A2DP, LE |
| Positioning | GPS, GLONASS, GALILEO, BDS |
| NFC | No |
| Radio | Unspecified |
| USB | microUSB 2.0 |
| Sensors | Fingerprint (rear-mounted), accelerometer, proximity, compass |
| Type | Li-Po 4000 mAh |
| Charging | 10W wired |
| Colors | Black, Blue, Green |
| Models | 6125F, 6125D, 6125H |
| Price | About 160 EUR |
All specifications are provided as-is and may contain errors; we do our best to keep the information accurate but recommend re-verifying before purchase.