| Technology | GSM / HSPA / LTE / 5G |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 |
| 4G bands | 2, 4, 5, 12, 13, 46, 48, 66 |
| 5G bands | 2, 5, 48, 66, 77, 260, 261 SA/NSA/Sub6/mmWave |
| Speed | HSPA, LTE, 5G |
| Announced | 2022, January 04 |
| Status | Available. Released 2022, January 28 |
| Dimensions | 165.9 x 76 x 9.1 mm (6.53 x 2.99 x 0.36 in) |
| Weight | 200.4 g (7.09 oz) |
| Build | Glass front, plastic frame, plastic back |
| SIM | Nano-SIM |
| Type | IPS LCD |
| Size | 6.67 inches, 107.4 cm2 (~85.2% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 1080 x 2400 pixels, 20:9 ratio (~395 ppi density) |
| Protection | Corning Gorilla Glass 3 |
| OS | Android 11, TCL UI |
| Chipset | Qualcomm SM4350 Snapdragon 480 5G (8 nm) |
| CPU | Octa-core (2x2.0 GHz Kryo 460 & 6x1.8 GHz Kryo 460) |
| GPU | Adreno 619 |
| Card slot | microSDXC (dedicated slot) |
| Internal | 128GB 4GB RAM |
| Primary Camera | 50 MP, (wide), PDAF |
| Second Camera | 5 MP, (ultrawide) |
| Third Camera | 2 MP (macro) |
| Features | LED flash, HDR, panorama |
| Video | 1080p@30fps |
| Primary Camera | 16 MP, (wide) |
| Video | 1080p@30fps |
| Loudspeaker | Yes, with dual speakers |
| 3.5mm jack | Yes |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, Wi-Fi Direct |
| Bluetooth | 5.1, A2DP, LE |
| Positioning | GPS |
| NFC | No |
| Radio | NO |
| USB | USB Type-C 3.0, OTG |
| Sensors | Fingerprint (rear-mounted), accelerometer, proximity, compass, gyro, barometer |
| Type | Li-Po 4500 mAh |
| Charging | 18W wired |
| Colors | Midnight Gray |
| Price | About 270 EUR |
All specifications are provided as-is and may contain errors; we do our best to keep the information accurate but recommend re-verifying before purchase.