| Technology | GSM / HSPA / LTE / 5G |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 |
| 4G bands | 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 13, 20, 25, 26, 28, 38, 39, 40, 41, 66, 71 |
| 5G bands | 25, 41, 66, 71, 77 SA/NSA |
| Speed | HSPA, LTE, 5G |
| Announced | 2022, January 04 |
| Status | Available. Released 2022, March 02 |
| Dimensions | 164.1 x 74.9 x 9 mm (6.46 x 2.95 x 0.35 in) |
| Weight | 195 g (6.88 oz) |
| Build | Glass front, plastic frame, plastic back |
| SIM | Nano-SIM |
| Type | IPS LCD, 90Hz |
| Size | 6.52 inches, 102.6 cm2 (~83.5% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 720 x 1600 pixels, 20:9 ratio (~269 ppi density) |
| Protection | Dragontrail Glass |
| OS | Android 11, TCL UI |
| Chipset | Mediatek Dimensity 700 (7 nm) |
| CPU | Octa-core (2x2.2 GHz Cortex-A76 & 6x2.0 GHz Cortex-A55) |
| GPU | Mali-G57 MC2 |
| Card slot | microSDXC (dedicated slot) |
| Internal |
64GB 4GB RAM eMMC 5.1 |
| Primary Camera | 13 MP, f/2.2, 27mm (wide) 1/3.0", 1.12µm, PDAF |
| Second Camera |
2 MP (macro) Auxiliary lens |
| Features | 2 MP (macro) Auxiliary lens |
| Video | 1080p@30fps |
| Primary Camera | 8 MP, f/2.0, 26mm (wide) 1/4.0", 1.12µm |
| Video | 1080p@30fps |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, Wi-Fi Direct |
| Bluetooth | 5.1, A2DP, LE |
| Positioning | GPS, GLONASS, GALILEO, BDS |
| NFC | No |
| Radio | Unspecified |
| USB | USB Type-C 2.0, OTG |
| Sensors | Fingerprint (rear-mounted), accelerometer, proximity, compass, gyro, barometer |
| Type | Li-Po 4500 mAh |
| Charging | 18W wired |
| Colors | Shadow Black |
| Models | T767W |
| Price | About 170 EUR |
All specifications are provided as-is and may contain errors; we do our best to keep the information accurate but recommend re-verifying before purchase.