| Technology | GSM / HSPA / LTE / 5G |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 |
| 4G bands | 1, 3, 5, 7, 8, 20, 28, 32, 38, 40, 41, 42 |
| 5G bands | 1, 3, 5, 7, 8, 20, 28, 38, 40, 41, 78 SA/NSA |
| Speed | HSPA, LTE, 5G |
| Announced | 2023, August 29 |
| Status | Available. Released 2023, October |
| Dimensions | 164.5 x 75.4 x 9 mm (6.48 x 2.97 x 0.35 in) |
| Weight | 192 g (6.77 oz) |
| SIM | Nano-SIM + Nano-SIM |
| Type | LCD, 90Hz, 500 nits |
| Size | 6.6 inches, 104.6 cm2 (~84.4% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 720 x 1612 pixels, 20:9 ratio (~267 ppi density) |
| OS | Android 13, TCL UI |
| Chipset | Mediatek Dimensity 6020 (7 nm) |
| CPU | Octa-core (2x2.2 GHz Cortex-A76 & 6x2.0 GHz Cortex-A55) |
| GPU | Mali-G57 MC2 |
| Card slot | microSDXC (uses shared SIM slot) |
| Internal | 256GB 6GB RAM |
| Primary Camera | 50 MP, f/1.8, (wide), 1/2.76", 0.64µm, PDAF |
| Second Camera |
2 MP (macro) Auxiliary lens |
| Features | LED flash, HDR, panorama |
| Video | 1080p@30fps |
| Primary Camera | 8 MP, (wide), 1/4.0", 1.12µm |
| Video | 1080p@30fps |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, Wi-Fi Direct |
| Bluetooth | 5.1, A2DP, LE |
| Positioning | GPS, GLONASS, BDS, GALILEO |
| NFC | Yes |
| Radio | FM radio |
| USB | USB Type-C 2.0 |
| Sensors | Fingerprint (side-mounted), accelerometer, proximity, compass |
| Type | Li-Ion 5000 mAh |
| Charging | 15W wired |
| Colors | Starlight Black |
| Models | T771K |
| Price | About 250 EUR |
| Display | 1892:1 contrast ratio, 611 nits max brightness (measured) |
All specifications are provided as-is and may contain errors; we do our best to keep the information accurate but recommend re-verifying before purchase.