| Technology | GSM / HSPA / LTE |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands |
HSDPA 850 / 900 / 1900 / 2100 - T610K HSDPA 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 - T610E, T610P |
| 4G bands |
1, 3, 5, 7, 8, 13, 20, 28, 38, 40, 41 - T610K 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 13, 17, 28, 38, 40, 66 - T610E, T610P |
| Speed | HSPA 42.2/11.5 Mbps, LTE Cat4 150/75 Mbps |
| Announced | 2023, January 05 |
| Status | Available. Released 2023, April 04 |
| Dimensions | 167.9 x 76.5 x 8.5 mm (6.61 x 3.01 x 0.33 in) |
| Weight | 190 g (6.70 oz) |
| Build | Glass front, plastic frame, plastic back |
| SIM |
· Nano-SIM · Nano-SIM + Nano-SIM |
| Type | IPS LCD, 90Hz, 450 nits (typ) |
| Size | 6.75 inches, 110.0 cm2 (~85.6% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 720 x 1600 pixels, 20:9 ratio (~260 ppi density) |
| OS | Android 13, TCL UI 5.0 |
| Chipset | Mediatek MT6765 Helio G37 (12 nm) |
| CPU | Octa-core (4x2.3 GHz Cortex-A53 & 4x1.8 GHz Cortex-A53) |
| GPU | PowerVR GE8320 |
| Card slot | microSDXC (dedicated slot) |
| Internal |
128GB 4GB RAM, 256GB 6GB RAM eMMC 5.1 |
| Primary Camera | 50 MP, f/1.8, 26mm (wide), 1/2.55", 0.7µm, PDAF |
| Second Camera |
2 MP (macro) Auxiliary lens |
| Features | LED flash, HDR, panorama |
| Video | 1080p@30fps |
| Primary Camera | 8 MP, f/2.0, 26mm (wide), 1/4.0", 1.12µm |
| Features | HDR |
| Video | 1080p@30fps |
| Loudspeaker | Yes, with stereo speakers |
| 3.5mm jack | Yes |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, Wi-Fi Direct |
| Bluetooth | 5.1, A2DP, LE |
| Positioning | GPS, GLONASS, GALILEO, BDS |
| NFC | Yes (T610K, T610K2, T610P, T610P2) |
| Radio | Unspecified |
| USB | USB Type-C 2.0 |
| Sensors | Fingerprint (side-mounted), accelerometer, proximity |
| Type | Li-Po 5010 mAh |
| Charging | 18W wired |
| Colors | Dark grey, Twilight purple |
| Models | T610K |
| Price | About 120 EUR |
All specifications are provided as-is and may contain errors; we do our best to keep the information accurate but recommend re-verifying before purchase.