| Technology | GSM / HSPA / LTE / 5G |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 1700(AWS) / 1900 - USA |
| 4G bands | 2, 4, 5, 12, 13, 25, 26, 41, 66, 71 - USA |
| 5G bands | SA/NSA |
| Speed | HSPA, LTE, 5G |
| Announced | 2023, February 26 |
| Status | Available. Released 2023, June |
| Dimensions | 164.5 x 75.4 x 0 mm (6.48 x 2.97 x 0.0 in) |
| Weight | 195 g (6.88 oz) |
| Build | Glass front, plastic frame, plastic back |
| SIM |
Nano-SIM · Nano-SIM + Nano-SIM |
| Type | IPS LCD, 90Hz |
| Size | 6.56 inches, 103.4 cm2 (~83.4% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 720 x 1612 pixels, 20:9 ratio (~269 ppi density) |
| OS | Android 13, TCL UI |
| Chipset | Mediatek Dimensity 700 (7 nm) |
| CPU | Octa-core (2x2.2 GHz Cortex-A76 & 6x2.0 GHz Cortex-A55) |
| GPU | Mali-G57 MC2 |
| Card slot | microSDXC |
| Internal |
64GB 4GB RAM eMMC 5.1 |
| Primary Camera | 13 MP, f/2.2, 27mm (wide) 1/3.0", 1.12µm, PDAF |
| Second Camera |
2 MP (macro) Auxiliary lens |
| Features | LED flash, HDR, panorama |
| Video | 1080p@30fps |
| Primary Camera | 8 MP, f/2.0, 26mm (wide) 1/4.0", 1.12µm |
| Video | 1080p@30fps |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, Wi-Fi Direct |
| Bluetooth | 5.1, A2DP, LE |
| Positioning | GPS, GLONASS, GALILEO, BDS |
| NFC | No |
| Radio | FM radio |
| USB | USB Type-C 2.0 |
| Sensors | Fingerprint (side-mounted), accelerometer, gyro, proximity, compass |
| Type | Li-Ion 5000 mAh |
| Charging | 18W wired |
| Colors | Starlight Black |
| Models | T609SPP |
| SAR | 1.38 W/kg (head) 1.12 W/kg (body) |
| Price | About 100 EUR |
All specifications are provided as-is and may contain errors; we do our best to keep the information accurate but recommend re-verifying before purchase.