| Technology | GSM / HSPA / LTE |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 |
| 4G bands | 2, 4, 5, 12, 13, 41, 41, 66 |
| Speed | HSPA, LTE |
| Announced | 2024 |
| Status | Available. Released 2024 |
| Dimensions | 107.2 x 59.4 x 19.8 mm (4.22 x 2.34 x 0.78 in) |
| Weight | 143.5 g (5.04 oz) |
| SIM | Nano-SIM |
| Type | TFT LCD |
| Size | 3.2 inches, 31.7 cm2 (~49.8% screen-to-body ratio) |
| Resolution |
240 x 320 pixels, 4:3 ratio (~125 ppi density) External display: 1.77", TFT-TN LCD |
| OS | KaiOS 3.1 |
| Chipset | Qualcomm QM215 Snapdragon 215 (28 nm) |
| CPU | Quad-core 1.3 GHz Cortex-A53 |
| GPU | Adreno 308 |
| Card slot | microSDXC (dedicated slot) |
| Internal | 16GB 1GB RAM |
| Primary Camera | 5 MP |
| Features | LED flash |
| Video | 480p@30fps |
| Primary Camera | No |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n |
| Bluetooth | 4.2, A2DP |
| Positioning | GPS |
| NFC | No |
| Radio | FM radio |
| USB | USB Type-C |
| Sensors | Barometer |
| Type | 1850 mAh |
| Charging | 5W wired |
| Colors | Black |
| Models | T435D |
| SAR | 1.36 W/kg (head) 0.94 W/kg (body) |
| Price | About 80 EUR |
All specifications are provided as-is and may contain errors; we do our best to keep the information accurate but recommend re-verifying before purchase.