| Technology | GSM / HSPA / LTE |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 1700(AWS) / 1900 |
| 4G bands | 2, 4, 5, 12, 25, 26, 41, 66, 71 |
| Speed | HSPA, LTE |
| Announced | 2023, January 26 |
| Status | Available. Released 2023, January 26 |
| Dimensions | 156.5 x 75.2 x 8.9 mm (6.16 x 2.96 x 0.35 in) |
| Weight | 177.4 g (6.24 oz) |
| SIM | Nano-SIM |
| Type | IPS LCD |
| Size | 6.0 inches, 92.9 cm2 (~78.9% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 720 x 1440 pixels, 18:9 ratio (~268 ppi density) |
| OS | Android, TCL UI |
| Chipset | Mediatek MT6762G Helio G25 (12 nm) |
| CPU | Octa-core (4x2.0 GHz Cortex-A53 & 4x1.5 GHz Cortex-A53) |
| GPU | PowerVR GE8320 |
| Card slot | microSDXC (dedicated slot) |
| Internal |
32GB 3GB RAM eMMC 5.1 |
| Primary Camera | 13 MP, (wide) 1/3.06", 1.12µm, PDAF |
| Features | LED flash |
| Video | 1080p@30fps |
| Primary Camera | 5 MP, (wide) 1/5.0", 1.12µm |
| Video | 1080p@30fps |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band |
| Bluetooth | 5.1, A2DP, LE |
| Positioning | GPS |
| NFC | No |
| Radio | Unspecified |
| USB | USB Type-C 2.0 |
| Sensors |
Accelerometer Virtual proximity sensing |
| Type | Li-Ion 3000 mAh, removable |
| Charging | 10W wired |
| Colors | Black |
| Price | About 100 EUR |
All specifications are provided as-is and may contain errors; we do our best to keep the information accurate but recommend re-verifying before purchase.