| Technology | GSM / HSPA / LTE |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 |
| 4G bands | 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 13, 17, 20, 26, 28, 38, 40, 41, 66 |
| Speed | HSPA, LTE |
| Announced | 2026, February 03 |
| Status | Available. Released 2026, March |
| Dimensions | 167.7 x 79.1 x 9 mm (6.60 x 3.11 x 0.35 in) |
| Weight | 215 g (7.58 oz) |
| Build | Glass front, plastic frame, silicone polymer back (eco leather) |
| SIM | Nano-SIM + Nano-SIM |
| Ingress Protection | IP64 dust tight and water resistant (water splashes) |
| Type | IPS LCD, 120Hz, 750 nits |
| Size | 6.8 inches, 111.3 cm2 (~83.9% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 720 x 1570 pixels, 19.5:9 ratio (~256 ppi density) |
| OS | Android 16 |
| Chipset | Mediatek Helio G100 Turbo (6 nm) |
| CPU | Octa-core (2x2.2 GHz Cortex-A76 & 6x2.0 GHz Cortex-A55) |
| GPU | Mali-G57 MC2 |
| Card slot | microSDXC (uses shared SIM slot) |
| Internal | 256GB 4GB RAM, 256GB 8GB RAM |
| Primary Camera | 50 MP, f/1.8, (wide), 1/2.88", 0.61µm, PDAF |
| Second Camera | 0.08 MP (macro) |
| Features | LED flash, HDR, panorama |
| Video | 1080p@30fps |
| Primary Camera | 8 MP, f/2.1, (wide), 1/4.0", 1.12µm |
| Video | 1080p@30fps |
| Loudspeaker | Yes, with stereo speakers |
| 3.5mm jack | Yes |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, Wi-Fi Direct |
| Bluetooth | 6.0, A2DP, LE |
| Positioning | GPS, GLONASS, GALILEO, BDS |
| NFC | Yes |
| Radio | Unspecified |
| USB | USB Type-C 2.0 |
| Sensors | Fingerprint (side-mounted), accelerometer, proximity |
| Type | 6500 mAh |
| Charging | 33W wired |
| Colors | Space Grey, Nebula Blue |
| Models | T522E |
| Price | About 250 EUR |
All specifications are provided as-is and may contain errors; we do our best to keep the information accurate but recommend re-verifying before purchase.