| Technology | GSM / HSPA / LTE / 5G |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 1900 / 2100 |
| 4G bands | LTE |
| 5G bands | SA/NSA |
| Speed | HSPA, LTE, 5G |
| Announced | 2023, September 22 |
| Status | Available. Released 2023, October 01 |
| Dimensions |
Unfolded: 171.7 x 74.1 x 7 mm Folded: 88.8 x 74.1 x 15 mm |
| Weight | 194 g (6.84 oz) |
| Build | Eco leather back, aluminum frame, steel hinge |
| SIM | Nano-SIM |
| Type | Foldable LTPO AMOLED, 120Hz, 1000 nits (peak) |
| Size | 6.9 inches, 107.6 cm2 (~84.6% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 1080 x 2640 pixels (~413 ppi density) |
| Cover Display |
AMOLED 1.32 inches, 466 x 466 pixels, 352 ppi, 800 nits (peak) |
| OS | Android 13, HIOS 13.5 |
| Chipset | Mediatek Dimensity 8050 (6 nm) |
| CPU | Octa-core (1x3.0 GHz Cortex-A78 & 3x2.6 GHz Cortex-A78 & 4x2.0 GHz Cortex-A55) |
| GPU | Mali-G77 MC9 |
| Card slot | No |
| Internal |
256GB 8GB RAM UFS 3.1 |
| Primary Camera | 64 MP, f/1.7, 25mm (wide), 1/1.73", 0.8µm, PDAF |
| Second Camera | 13 MP, f/2.2, (ultrawide), 1/3.0", 1.12µm |
| Features | LED flash, HDR, panorama |
| Video | 4K@30fps, 1080p@30/60fps |
| Primary Camera | 32 MP, f/2.5, 24mm (wide), 1/2.8", 0.8µm, AF |
| Features | LED flash |
| Video | 1440p@30fps, 1080p@30/60fps |
| Loudspeaker | Yes, with stereo speakers |
| 3.5mm jack | No |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6, dual-band |
| Bluetooth | 5.1, A2DP, LE |
| Positioning | GPS |
| NFC | Yes |
| Radio | Unspecified |
| USB | USB Type-C |
| Sensors | Fingerprint (side-mounted), accelerometer, gyro, proximity (incl. for accessories), compass |
| Type | 4000 mAh |
| Charging | 45W wired, 50% in 15 min |
| Colors | Iconic Black, Mystic Dawn |
| Models | AD11 |
| Price | About 560 EUR |
| Performance |
AnTuTu: 565851 (v9), 734846 (v10) GeekBench: 2805 (v5.5), 3333 (v6.0) GFXBench: 35fps (ES 3.1 onscreen) |
| Display | 818 nits max brightness (measured) |
| Camera | Photo / Video |
| Loudspeaker | -22.7 LUFS (Excellent) |
| Battery(old) | Endurance rating 88h |
All specifications are provided as-is and may contain errors; we do our best to keep the information accurate but recommend re-verifying before purchase.