| Technology | GSM / HSPA / LTE |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 2100 |
| 4G bands | LTE |
| Speed | HSPA, LTE |
| Announced | 2025, June 20 |
| Status | Available. Released 2025, June 25 |
| Dimensions | 168.6 x 76.6 x 9.3 mm (6.64 x 3.02 x 0.37 in) |
| Weight | - |
| SIM | Nano-SIM + Nano-SIM |
| Ingress Protection | IP64 dust tight and water resistant (water splashes) |
| Type | AMOLED, 120Hz |
| Size | 6.78 inches, 109.2 cm2 (~84.5% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 1080 x 2460 pixels (~396 ppi density) |
| OS | Android 15, HIOS 15 |
| Chipset | Mediatek Helio G100 Ultimate (6 nm) |
| CPU | Octa-core (2x2.2 GHz Cortex-A76 & 6x2.0 GHz Cortex-A55) |
| GPU | Mali-G57 MC2 |
| Card slot | microSDXC (dedicated slot) |
| Internal | 128GB 8GB RAM, 256GB 8GB RAM |
| Primary Camera | 108 MP, (wide), 0.7µm, PDAF |
| Second Camera | 2 MP (macro) |
| Features | Dual-LED flash |
| Video | Yes |
| Primary Camera | 8 MP, (wide) |
| Video | Yes |
| Loudspeaker | Yes, with stereo speakers |
| 3.5mm jack | Yes |
| Alert Types | 24-bit/192kHz Hi-Res & Hi-Res wireless audio |
| WLAN | Yes |
| Bluetooth | Yes |
| Positioning | GPS, GLONASS, GALILEO, BDS |
| NFC | Yes |
| Infrared Port | Yes |
| Radio | FM radio |
| USB | USB Type-C 2.0, OTG |
| Sensors | Accelerometer, gyro, proximity, compass |
| Type | 7000 mAh |
| Charging |
45W wired, 50% in 29 min, 100% in 70 min 10W reverse wired |
| Colors | Hyper Titanium, Magic Silver, Geek Black |
| Models | LJ6 |
All specifications are provided as-is and may contain errors; we do our best to keep the information accurate but recommend re-verifying before purchase.