| Technology | GSM / CDMA / HSPA / LTE |
| 2G bands |
GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 CDMA 800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA 800 / 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 |
| 4G bands | 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 13, 17, 18, 19, 20, 25, 26, 28, 34, 38, 39, 40, 41, 66, 71 |
| Speed | HSPA, LTE |
| Announced | 2025, April |
| Status | Available. Released 2025, April |
| Dimensions | 173.8 x 82 x 13.7 mm (6.84 x 3.23 x 0.54 in) |
| Weight | 305.5 g (10.79 oz) |
| SIM | Nano-SIM + Nano-SIM |
| Ingress Protection |
IP68/IP69K dust tight and water resistant (high pressure water jets; immersible up to 1.5m for 30 min) Drop resistant up to 2m MIL-STD-810H compliant Dedicated flashlight 120 lm |
| Type | IPS LCD, 90Hz, 600 nits |
| Size | 6.56 inches, 103.4 cm2 (~72.5% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 720 x 1612 pixels, 20:9 ratio (~269 ppi density) |
| Protection | Corning Gorilla Glass 5, Mohs level 4 |
| OS | Android 14 |
| Chipset | Mediatek Helio G91 (12 nm) |
| CPU | Octa-core (2x2.0 GHz Cortex-A75 & 6x1.8 GHz Cortex-A55) |
| GPU | Mali-G52 MC2 |
| Card slot | microSDXC (dedicated slot) |
| Internal |
128GB 6GB RAM UFS 2.1 |
| Primary Camera | 48 MP, f/1.8, (wide), 0.8µm, PDAF |
| Second Camera | 20 MP, f/1.8, (night vision), 2 infrared lights |
| Third Camera | 2 MP (macro) |
| Features | LED flash, HDR, panorama |
| Video | 1440p@30fps, 1080p@30fps |
| Primary Camera | 16 MP, f/2.3, (wide), 1.0µm |
| Video | 1080p@30fps |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band |
| Bluetooth | 5.2, A2DP, LE |
| Positioning | GPS, GLONASS, GALILEO, BDS |
| NFC | Yes |
| Infrared Port | Yes |
| Radio | Wireless FM radio |
| USB | USB Type-C 2.0, OTG |
| Sensors | Fingerprint (side-mounted), accelerometer, gyro, proximity, compass, barometer |
| Type | Li-Po 6050 mAh |
| Charging | 18W wired |
| Colors | Black, Black/Orange, Black/Green |
| Price | About 130 EUR |
| Energy | Class A |
| Battery | 81:03h endurance, 1000 cycles |
| Free fall | Class A (270 falls) |
| Repairability | Class C |
All specifications are provided as-is and may contain errors; we do our best to keep the information accurate but recommend re-verifying before purchase.