| Technology | GSM / CDMA / HSPA / LTE / 5G |
| 2G bands |
GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 CDMA 800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA 800 / 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 |
| 4G bands | 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 13, 17, 18, 19, 20, 25, 26, 28, 32, 66, 71 |
| 5G bands | 1, 2, 3, 5, 7, 8, 20, 25, 28, 38, 40, 41, 66, 71, 77, 78, 79 SA/NSA/Sub6 |
| Speed | HSPA, LTE, 5G |
| Announced | 2025, April 03 |
| Status | Available. Released 2025, April 14 |
| Dimensions | 163.4 x 80.8 x 14.5 mm (6.43 x 3.18 x 0.57 in) |
| Weight | 280 g (9.88 oz) |
| SIM | Nano-SIM + Nano-SIM |
| Ingress Protection |
IP68/IP69K dust tight and water resistant (high pressure water jets; immersible up to 2m for 30 min) Drop resistant up to 2m MIL-STD-810H compliant Dedicated flashlight 120 lm |
| Type | IPS LCD, 90Hz, 600 nits (peak) |
| Size | 5.65 inches, 82.4 cm2 (~62.4% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 720 x 1440 pixels, 18:9 ratio (~285 ppi density) |
| Protection | Corning Gorilla Glass 5, Mohs level 4 |
| OS | Android 14 |
| Chipset | Mediatek Dimensity 6300 (6 nm) |
| CPU | Octa-core (2x2.4 GHz Cortex-A76 & 6x2.0 GHz Cortex-A55) |
| GPU | Mali-G57 MC2 |
| Card slot | microSDXC (dedicated slot) |
| Internal | 256GB 8GB RAM |
| Primary Camera | 64 MP, f/1.9, (wide), 1/1.73", 0.8µm, PDAF |
| Second Camera | 25 MP, f/1.8, (night vision), 2 infrared lights |
| Third Camera | 2 MP (macro) |
| Features | LED flash, HDR, panorama |
| Video | 1440p@30fps, 1080p@30fps |
| Primary Camera | 16 MP, f/2.2, (wide), 1.0µm |
| Video | 1080p@30fps |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band |
| Bluetooth | 5.2, A2DP, LE |
| Positioning | GPS, GALILEO, GLONASS, BDS, QZSS |
| NFC | Yes |
| Infrared Port | Yes |
| Radio | Wireless FM radio |
| USB | USB Type-C 2.0 |
| Sensors | Fingerprint (side-mounted), accelerometer, gyro, proximity, compass, barometer |
| Type | Li-Po 5500 mAh |
| Charging | 18W wired |
| Colors | Black, Black/Orange, Black/Green |
| Price | About 230 EUR |
| Energy | Class B |
| Battery | 53:15h endurance, 1000 cycles |
| Free fall | Class A (270 falls) |
| Repairability | Class C |
All specifications are provided as-is and may contain errors; we do our best to keep the information accurate but recommend re-verifying before purchase.