| Technology | GSM / HSPA |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 1900 / 2100 |
| Speed | HSPA |
| Announced | 2023, June 18 |
| Status | Available. Released 2023, June 18 |
| Dimensions | 157.2 x 75.3 x 8.9 mm (6.19 x 2.96 x 0.35 in) |
| Weight | 179 g (6.31 oz) |
| SIM | Nano-SIM + Nano-SIM |
| Type | IPS LCD |
| Size | 6.22 inches, 93.4 cm2 (~78.9% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 720 x 1600 pixels, 20:9 ratio (~282 ppi density) |
| OS | Android 12 (Go edition) |
| Chipset | Mediatek MT6580A/WVP (28 nm) |
| CPU | Quad-core 1.3 GHz Cortex-A7 |
| GPU | Mali-400 |
| Card slot | microSDXC (dedicated slot) |
| Internal | 32GB 2GB RAM |
| Primary Camera |
8 MP, (wide) Auxiliary lens |
| Features | LED flash, HDR, panorama |
| Video | 720p@30fps |
| Primary Camera | 5 MP |
| Video | 720p@30fps |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n |
| Bluetooth | 4.0, A2DP |
| Positioning | GPS |
| NFC | No |
| Radio | Stereo FM radio, RDS, recording |
| USB | USB Type-C 2.0 |
| Sensors | Accelerometer, proximity |
| Type | Li-Po 4000 mAh |
| Colors | Sunset Purple, Diamond Blue, Twilight Black |
| Price | About 80 EUR |
All specifications are provided as-is and may contain errors; we do our best to keep the information accurate but recommend re-verifying before purchase.