| Technology | GSM / CDMA / HSPA / LTE / 5G |
| 2G bands |
GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 CDMA 800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA 800 / 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 |
| 4G bands | 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 13, 17, 18, 19, 20, 25, 26, 28, 34, 38, 39, 40, 41, 66 |
| 5G bands | 1, 2, 3, 5, 7, 8, 12, 20, 25, 28, 38, 40, 41, 66, 77, 78 SA/NSA |
| Speed | HSPA, LTE, 5G |
| Announced | 2022 |
| Status | Available. Released 2022 |
| Dimensions | 168.5 x 76.3 x 8.8 mm (6.63 x 3.00 x 0.35 in) |
| Weight | 200 g (7.05 oz) |
| SIM | Nano-SIM + Nano-SIM |
| Type | IPS LCD, 90Hz |
| Size | 6.8 inches, 109.8 cm2 (~85.4% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 1080 x 2460 pixels (~395 ppi density) |
| OS | Android 12 |
| Chipset | Mediatek Dimensity 900 (6 nm) |
| CPU | Octa-core (2x2.4 GHz Cortex-A78 & 6x2.0 GHz Cortex-A55) |
| GPU | Mali-G68 MC4 |
| Card slot | microSDXC (uses shared SIM slot) |
| Internal |
256GB 12GB RAM UFS 2.1 |
| Primary Camera | 64 MP, f/1.8, (wide), AF |
| Second Camera |
5 MP (macro) Auxiliary lens |
| Features | Dual-LED flash, HDR |
| Video | 4K@30fps, 1080p@30fps |
| Primary Camera | 24 MP, f/2.4, (wide) |
| Video | 1080p@30fps |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n/ac/6, dual-band, Wi-Fi Direct |
| Bluetooth | 5.1, A2DP, LE |
| Positioning | GPS, GALILEO, GLONASS, BDS |
| NFC | No |
| Radio | No |
| USB | USB Type-C |
| Sensors | Fingerprint (side-mounted), accelerometer, proximity, compass |
| Type | 5150 mAh |
| Charging | 18W wired |
| Colors | Starry Black, Sunglow Gold |
| Price | About 240 EUR |
All specifications are provided as-is and may contain errors; we do our best to keep the information accurate but recommend re-verifying before purchase.