| Technology | GSM / HSPA / LTE / 5G |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 |
| 4G bands | 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 17, 18, 19, 20, 25, 26, 28, 34, 38, 39, 40, 41 |
| 5G bands | 1, 3, 5, 8, 28, 41, 77, 78 SA/NSA |
| Speed | HSPA, LTE, 5G |
| Announced | 2022, February 23 |
| Status | Available. Released 2022, March 02 |
| Dimensions | 159.1 x 75.1 x 8.6 or 8.7 mm |
| Weight | 200 g / 202 g (7.05 oz) |
| Build | Glass front (Panda Glass), aluminum frame, glass back |
| SIM |
Nano-SIM + Nano-SIM Splash and dust resistant |
| Type | AMOLED, 1B colors, 120Hz, HDR10+, 1200 nits (peak) |
| Size | 6.56 inches, 104.6 cm2 (~87.5% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 1080 x 2376 pixels (~398 ppi density) |
| Protection |
Panda Glass Monster Touch support |
| OS | Android 12, Funtouch 12 |
| Chipset | Qualcomm SM8350 Snapdragon 888+ 5G (5 nm) |
| CPU | Octa-core (1x2.99 GHz Cortex-X1 & 3x2.42 GHz Cortex-A78 & 4x1.80 GHz Cortex-A55) |
| GPU | Adreno 660 |
| Card slot | No |
| Internal |
128GB 8GB RAM, 256GB 12GB RAM UFS 3.1 |
| Primary Camera | 48 MP, f/1.8, 25mm (wide), 1/2.0", 0.8µm, PDAF, gimbal OIS |
| Second Camera | 13 MP, f/2.5, 50mm (telephoto), PDAF, 2x optical zoom |
| Third Camera | 13 MP, f/2.2, 16mm, 120˚ (ultrawide) |
| Features | Dual-LED dual-tone flash, HDR, panorama |
| Video | 4K@24/30/60fps, 1080p@30/60fps |
| Primary Camera | 16 MP, f/2.5, (wide), 1/3.1", 1.0µm |
| Features | HDR |
| Video | 1080p@30fps |
| Loudspeaker | Yes, with stereo speakers |
| 3.5mm jack | No |
| Alert Types |
24-bit/192kHz Hi-Res audio Snapdragon Sound |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, Wi-Fi Direct |
| Bluetooth | 5.2, A2DP, LE, aptX HD, aptX Adaptive, aptX Lossless |
| Positioning | GPS, GLONASS |
| NFC | Yes |
| Radio | No |
| USB | USB Type-C 2.0, OTG |
| Sensors | Fingerprint (under display, optical), accelerometer, gyro, proximity, compass |
| Type | 4350 mAh |
| Charging | 120W wired, 50% in 6 min, 100% in 18 min |
| Colors | Legend, Alpha, Phoenix Orange |
| Price | About 510 EUR |
| Performance |
AnTuTu: 745168 (v8), 852898 (v9) GeekBench: 3503 (v5.1) GFXBench: 65fps (ES 3.1 onscreen) |
| Display | 749 nits max brightness (measured) |
| Camera | Photo / Video |
| Loudspeaker | -25.5 LUFS (Very good) |
| Battery(old) | Endurance rating 105h |
All specifications are provided as-is and may contain errors; we do our best to keep the information accurate but recommend re-verifying before purchase.