| Technology | GSM / CDMA / HSPA / LTE |
| 2G bands |
GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 CDMA 800 & TD-SCDMA |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 1700(AWS) / 2100 |
| 4G bands | 1, 3, 4, 5, 8, 19, 34, 38, 39, 40, 41 |
| Speed | HSPA, LTE |
| Announced | 2019, October. Released 2019, October |
| Status | Discontinued |
| Dimensions | 159.5 x 75.2 x 8.1 mm (6.28 x 2.96 x 0.32 in) |
| Weight | 198.5 g (7.02 oz) |
| Build | Glass front, glass back, aluminum frame |
| SIM | Nano-SIM + Nano-SIM |
| Type | Super AMOLED, HDR10 |
| Size | 6.38 inches, 99.9 cm2 (~83.3% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 1080 x 2340 pixels, 19.5:9 ratio (~404 ppi density) |
| OS | Android 9.0 (Pie), Funtouch 9 |
| Chipset | Qualcomm SM8150 Snapdragon 855 (7 nm) |
| CPU | Octa-core (1x2.84 GHz Kryo 485 & 3x2.42 GHz Kryo 485 & 4x1.78 GHz Kryo 485) |
| GPU | Adreno 640 |
| Card slot | No |
| Internal |
64GB 6GB RAM, 128GB 6GB RAM, 128GB 8GB RAM, 256GB 8GB RAM 64GB 6GB RAM (UFS 2.1), all others (UFS 3.0) |
| Primary Camera | 12 MP, f/1.8, 1/2.55", 1.4µm, dual pixel PDAF |
| Second Camera | 8 MP, f/2.2, (wide) |
| Third Camera | 2 MP, f/2.4, (depth) |
| Features | LED flash, HDR, panorama |
| Video | 4K@30fps, 1080p@30fps |
| Primary Camera | 16 MP, f/2.0, 26mm (wide), 1/3.06", 1.0µm |
| Features | HDR |
| Video | 1080p@30fps |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
| Alert Types | 32-bit/192kHz Hi-Res audio |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, Wi-Fi Direct |
| Bluetooth | 5.0, A2DP, LE, aptX |
| Positioning | GPS, GLONASS, BDS, GALILEO |
| NFC | No |
| Radio | No |
| USB | USB Type-C, OTG |
| Sensors | Fingerprint (under display, optical), accelerometer, gyro, proximity, compass |
| Type | 4500 mAh, non-removable |
| Charging | 33W wired |
| Colors | Purple, Aurora White, Black |
| Models | V1936A, V1936T |
| Price | About 260 EUR |
All specifications are provided as-is and may contain errors; we do our best to keep the information accurate but recommend re-verifying before purchase.