| Technology | GSM / CDMA / HSPA / EVDO / LTE / 5G |
| 2G bands |
GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 CDMA 800 & TD-SCDMA |
| 3G bands |
HSDPA 800 / 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 CDMA2000 1xEV-DO |
| 4G bands | 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 17, 18, 19, 26, 20, 25, 28, 34, 38, 39, 40, 41 |
| 5G bands | 1, 3, 41, 77, 78, 79 SA/NSA |
| Speed | HSPA, LTE, 5G |
| Announced | 2020, March 10 |
| Status | Available. Released 2020, March 14 |
| Dimensions | 167.4 x 76.1 x 9.4 mm (6.59 x 3.00 x 0.37 in) |
| Weight | 219.5 g (7.76 oz) |
| Build | Glass front, glass back, aluminum frame |
| SIM | Nano-SIM + Nano-SIM |
| Type | Super AMOLED, HDR10+ |
| Size | 6.89 inches, 119.3 cm2 (~93.6% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 1080 x 2256 pixels (~363 ppi density) |
| OS | Android 10, Funtouch 10.0 |
| Chipset | Qualcomm SM8250 Snapdragon 865 5G (7 nm+) |
| CPU | Octa-core (1x2.84 GHz Cortex-A77 & 3x2.42 GHz Cortex-A77 & 4x1.80 GHz Cortex-A55) |
| GPU | Adreno 650 |
| Card slot | No |
| Internal |
256GB 8GB RAM, 256GB 12GB RAM UFS 3.1 |
| Primary Camera | 64 MP, f/1.8, 26mm (wide), 1/1.72", 0.8µm, PDAF |
| Second Camera | 13 MP, f/2.5, 52mm (telephoto), PDAF, 2x optical zoom |
| Third Camera | 13 MP, f/2.2, 13mm (ultrawide), PDAF |
| Features | LED flash, HDR, panorama |
| Video | 4K@30fps, 1080p@30/60/120fps, 720p@960fps, gyro-EIS |
| Primary Camera | Motorized pop-up 16 MP, f/2.1, 26mm (wide), 1/3.06", 1.0µm |
| Features | LED flash, HDR |
| Video | 1080p@30fps |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
| Alert Types | 32-bit/192kHz Hi-Res audio |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6, dual-band, Wi-Fi Direct |
| Bluetooth | 5.1, A2DP, LE, aptX HD |
| Positioning | GPS, GLONASS, GALILEO, BDS |
| NFC | Yes |
| Radio | No |
| USB | USB Type-C 2.0, OTG |
| Sensors | Fingerprint (under display, optical), accelerometer, gyro, proximity, compass |
| Type | 4500 mAh |
| Charging | 44W wired |
| Colors | Black, Blue, Orange |
| Models | V1950A |
| Price | About 630 EUR |
All specifications are provided as-is and may contain errors; we do our best to keep the information accurate but recommend re-verifying before purchase.