| Technology | No cellular connectivity |
| 2G bands | N/A |
| 3G bands | N/A |
| 4G bands | N/A |
| Announced | 2025, May 29 |
| Status | Available. Released 2025, June 06 |
| Dimensions | 266.4 x 192 x 6.6 mm (10.49 x 7.56 x 0.26 in) |
| Weight | 590 g (1.30 lb) |
| Build | Glass front, aluminum back, aluminum frame |
| SIM | No |
| Ingress Protection | Stylus support |
| Type | IPS LCD, 1B colors, 144Hz, HDR10, 900 nits (peak) |
| Size | 12.1 inches, 444.4 cm2 (~86.9% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 1968 x 2800 pixels (~283 ppi density) |
| OS | Android 15, OriginOS 5 HD |
| Chipset | Mediatek Dimensity 9300+ (4 nm) |
| CPU | Octa-core (1x3.4 GHz Cortex-X4 & 3x2.85 GHz Cortex-X4 & 4x2.0 GHz Cortex-A720) |
| GPU | Immortalis-G720 MC12 |
| Card slot | No |
| Internal |
128GB 8GB RAM, 256GB 8GB RAM, 256GB 12GB RAM, 512GB 16GB RAM UFS 3.1 - 128GB UFS 4.1 - 256/512GB |
| Primary Camera | 8 MP |
| Features | LED flash |
| Video | 1080p@30fps |
| Primary Camera | 5 MP |
| Video | 1080p@30fps |
| Loudspeaker | Yes, with stereo speakers (6 speakers) |
| 3.5mm jack | No |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6/7, dual-band |
| Bluetooth | 5.4, A2DP, LE |
| Positioning | Unspecified |
| NFC | No |
| Radio | No |
| USB | USB Type-C 3.2, OTG, magnetic connector |
| Sensors | Accelerometer, proximity (accessories only), gyro |
| Type | 10000 mAh |
| Charging |
44W wired, PD 5W reverse wired |
| Colors | Gray, Blue, Pink |
| Price | About 310 EUR |
All specifications are provided as-is and may contain errors; we do our best to keep the information accurate but recommend re-verifying before purchase.