| Technology | GSM / HSPA / LTE / 5G |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 2100 |
| 4G bands | 1, 3, 5, 8, 28, 38, 40, 41 |
| 5G bands | 1, 3, 5, 8, 28, 40, 77, 78 SA/NSA |
| Speed | HSPA, LTE, 5G |
| Announced | 2024, September 25 |
| Status | Available. Released 2024, October 02 |
| Dimensions | 163.7 x 75 x 7.5 mm (6.44 x 2.95 x 0.30 in) |
| Weight | 183 g (6.46 oz) |
| Build | Glass front, plastic back, plastic frame |
| SIM | Nano-SIM + Nano-SIM |
| Ingress Protection | IP64 dust tight and water resistant (water splashes) |
| Type | AMOLED, 1B colors, 120Hz, 2160Hz PWM, HDR10+ |
| Size | 6.77 inches, 110.9 cm2 (~90.3% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 1080 x 2392 pixels (~388 ppi density) |
| OS | Android 14, Funtouch 14 |
| Chipset | Mediatek Dimensity 7300 (4 nm) |
| CPU | Octa-core (4x2.5 GHz Cortex-A78 & 4x2.0 GHz Cortex-A55) |
| GPU | Mali-G615 MC2 |
| Card slot | No |
| Internal |
128GB 8GB RAM, 256GB 8GB RAM UFS 2.2 |
| Primary Camera | 50 MP, f/2.0, (wide), 1/1.95", 0.8µm, PDAF, OIS |
| Second Camera | 8 MP, f/2.2, 116˚ (ultrawide) |
| Features | Ring-LED flash, panorama, HDR |
| Video | 4K, 1080p, HDR, gyro-EIS, OIS |
| Primary Camera | 50 MP, f/2.0, (wide), 1/2.76", 0.64µm, AF |
| Video | 1080p@30fps |
| Loudspeaker | Yes, with stereo speakers |
| 3.5mm jack | No |
| Alert Types |
24-bit/192kHz Hi-Res audio |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band |
| Bluetooth | 5.4, A2DP, LE |
| Positioning | GPS, GALILEO, GLONASS, BDS, QZSS |
| NFC | No |
| Radio | No |
| USB | USB Type-C 2.0, OTG |
| Sensors | Fingerprint (under display, optical), accelerometer, gyro, proximity, compass |
| Type | Li-Ion 5500 mAh |
| Charging |
80W wired Reverse wired |
| Colors | Royal Bronze, Mint Green |
| Models | V2403 |
| SAR | 0.88 W/kg (head) 0.84 W/kg (body) |
| Price | About 310 EUR |
All specifications are provided as-is and may contain errors; we do our best to keep the information accurate but recommend re-verifying before purchase.