| Technology | GSM / CDMA / HSPA / LTE |
| 2G bands |
GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 CDMA 800 & TD-SCDMA |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 |
| 4G bands | 1, 2, 3, 4, 5, 8, 34, 38, 39, 40, 41 |
| Speed | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE (2CA) Cat6 300/150 Mbps |
| Announced | 2018, September. Released 2018, September |
| Status | Discontinued |
| Dimensions | 157.7 x 74.1 x 7.5 mm (6.21 x 2.92 x 0.30 in) |
| Weight | 160.5 g (5.68 oz) |
| SIM | Nano-SIM + Nano-SIM |
| Type | Super AMOLED |
| Size | 6.41 inches, 100.9 cm2 (~86.3% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 1080 x 2340 pixels, 19.5:9 ratio (~402 ppi density) |
| OS | Android 8.1 (Oreo), Funtouch 4.5 |
| Chipset | Qualcomm SDM670 Snapdragon 670 (10 nm) |
| CPU | Octa-core (4x2.0 GHz Kryo 360 & 4x1.8 GHz Kryo 360) |
| GPU | Adreno 615 |
| Card slot | No |
| Internal | 128GB 8GB RAM |
| Primary Camera | 12 MP, f/1.8, 1/2.55", 1.4µm, dual pixel PDAF |
| Second Camera | 13 MP, f/2.4 |
| Features | LED flash, HDR, panorama |
| Video | 4K@30fps, 1080p@30fps |
| Primary Camera | 12 MP, f/2.0, (wide), 1/2.8", 1.28µm |
| Features | HDR |
| Video | 1080p@30fps |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
| Alert Types | 32-bit/192kHz Hi-Res audio |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, Wi-Fi Direct |
| Bluetooth | 5.0, A2DP, EDR, LE, aptX |
| Positioning | GPS, GLONASS |
| NFC | No |
| Radio | FM radio |
| USB | microUSB 2.0, OTG |
| Sensors | Fingerprint (under display, optical), accelerometer, proximity, compass |
| Type | Li-Ion 3400 mAh, non-removable |
| Charging | 22.5W wired |
| Colors | Phantom Purple, Magic Night, Phantom Red |
| Models | V1809A, V1816A, V1809T, V1816T |
| Price | About 500 EUR |
All specifications are provided as-is and may contain errors; we do our best to keep the information accurate but recommend re-verifying before purchase.