| Technology | GSM / HSPA |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 2100 |
| Speed | HSPA 21.1/5.76 Mbps |
| Announced | 2014. Released 2014 |
| Status | Discontinued |
| Dimensions | 143.3 x 71 x 6 mm (5.64 x 2.80 x 0.24 in) |
| Weight | 150 g (5.29 oz) |
| SIM | Nano-SIM + Micro-SIM |
| Type | IPS LCD |
| Size | 5.0 inches, 68.9 cm2 (~67.7% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 720 x 1280 pixels, 16:9 ratio (~294 ppi density) |
| OS | Android 4.2.2 (Jelly Bean) |
| Chipset | Mediatek MT6592 (28 nm) |
| CPU | Octa-core 1.7 GHz Cortex-A7 |
| GPU | Mali-450MP4 |
| Card slot | No |
| Internal | 16GB 1GB RAM |
| Primary Camera | 13 MP, AF |
| Features | LED flash |
| Video | 1080p@30fps |
| Primary Camera | Yes |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, Wi-Fi Direct, hotspot |
| Bluetooth | 4.0, A2DP, EDR |
| Positioning | GPS |
| NFC | No |
| Infrared Port | Yes |
| Radio | FM radio |
| USB | microUSB 2.0, OTG |
| Sensors | Accelerometer, gyro, proximity, compass |
| Type | 2000 mAh, non-removable |
| Stand By | Up to 450 h (2G) / Up to 450 h (3G) |
| Talk Time | Up to 14 h (2G) / Up to 11 h (3G) |
| Audio Playback | Up to 30 h |
| Colors | White, Blue |
| SAR | 0.46 W/kg (head) 1.05 W/kg (body) |
| SAR EU | 0.35 W/kg (head) 0.69 W/kg (body) |
| Price | About 110 EUR |
All specifications are provided as-is and may contain errors; we do our best to keep the information accurate but recommend re-verifying before purchase.