| Technology | GSM / HSPA / LTE / 5G |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 2100 |
| 4G bands | 1, 3, 5, 8, 28, 38, 40, 41 |
| 5G bands | 1, 3, 5, 8, 28, 40, 77, 78 SA/NSA |
| Speed | HSPA, LTE, 5G |
| Announced | 2024, December 24 |
| Status | Available. Released 2024, December 24 |
| Dimensions | 165.8 x 76.1 x 8.1 mm (6.53 x 3.00 x 0.32 in) |
| Weight | 198 g (6.98 oz) |
| Build | Glass front, plastic back, plastic frame |
| SIM | Nano-SIM + Nano-SIM |
| Ingress Protection |
IP64 dust tight and water resistant (water splashes) MIL-STD-810H compliant* * does not guarantee ruggedness or use in extreme conditions |
| Type | IPS LCD, 120Hz, 1000 nits (HBM) |
| Size | 6.68 inches, 107.4 cm2 (~85.1% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 720 x 1608 pixels, 20:9 ratio (~264 ppi density) |
| OS | Android 14, Funtouch 14 |
| Chipset | Mediatek Dimensity 6300 (6 nm) |
| CPU | Octa-core (2x2.4 GHz Cortex-A76 & 6x2.0 GHz Cortex-A55) |
| GPU | Mali-G57 MC2 |
| Card slot | microSDXC (uses shared SIM slot) |
| Internal |
128GB 4GB RAM, 128GB 6GB RAM, 128GB 8GB RAM, 256GB 8GB RAM eMMC 5.1 |
| Primary Camera |
50 MP, f/1.8, (wide), 1/1.95", 0.8µm, PDAF Auxiliary lens |
| Features | Ring-LED flash, panorama |
| Video | 1080p@30fps |
| Primary Camera | 8 MP, f/2.0, (wide) |
| Video | 1080p@30fps |
| Loudspeaker | Yes, with dual speakers |
| 3.5mm jack | Yes |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band |
| Bluetooth | 5.4, A2DP, LE |
| Positioning | GPS, GLONASS, GALILEO, BDS, QZSS |
| NFC | No |
| Radio | FM radio |
| USB | USB Type-C 2.0, OTG |
| Sensors | Fingerprint (side-mounted), accelerometer, proximity, compass |
| Type | Li-Ion 5500 mAh |
| Charging |
44W wired Reverse wired |
| Colors | Glacier Blue, Titanium Gold, Diamond Black |
| Models | V2420 |
| SAR | 0.99 W/kg (head) 0.99 W/kg (body) |
| Price | ₹ 12,799 |
All specifications are provided as-is and may contain errors; we do our best to keep the information accurate but recommend re-verifying before purchase.