| Technology | GSM / HSPA |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 2100 |
| Speed | HSPA |
| Announced | 2015, September. Released 2015, October |
| Status | Discontinued |
| Dimensions | 137.2 x 68.8 x 8.4 mm (5.40 x 2.71 x 0.33 in) |
| Weight | 137 g (4.83 oz) |
| SIM | Dual SIM |
| Type | IPS LCD |
| Size | 4.7 inches, 60.9 cm2 (~64.5% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 720 x 1280 pixels, 16:9 ratio (~312 ppi density) |
| OS | Android 5.1 (Lollipop), Funtouch 2.1 |
| Chipset | Mediatek MT6580 (28 nm) |
| CPU | Quad-core 1.3 GHz Cortex-A7 |
| GPU | Mali-400MP2 |
| Card slot | microSDXC (dedicated slot) |
| Internal | 8GB 1GB RAM |
| Primary Camera | 8 MP |
| Features | LED flash, HDR |
| Video | 720p@30fps |
| Primary Camera | 2 MP |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n, hotspot |
| Bluetooth | 4.0, A2DP |
| Positioning | GPS |
| NFC | No |
| Radio | FM radio |
| USB | microUSB 2.0 |
| Sensors | Accelerometer, proximity, compass |
| Type | 2100 mAh, removable |
| Colors | White, Black |
| Models | Y31L, Y31 |
| Price | About 130 EUR |
All specifications are provided as-is and may contain errors; we do our best to keep the information accurate but recommend re-verifying before purchase.