| Technology | GSM / HSPA / LTE |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 2100 |
| 4G bands | 1, 3, 5, 8, 20, 28, 38, 40, 41 |
| Speed | HSPA, LTE |
| Announced | 2026, January 16 |
| Status | Available. Released 2026, January |
| Dimensions | 166.6 x 78.4 x 8.4 mm (6.56 x 3.09 x 0.33 in) |
| Weight | 219 g (7.72 oz) |
| Build | Glass front, plastic frame, plastic back |
| SIM | Nano-SIM + Nano-SIM |
| Ingress Protection | IP68/IP69 dust tight and water resistant (high pressure water jets; immersible up to 1.5m for 30 min) |
| Type | IPS LCD, 120Hz, 1250 nits (HBM) |
| Size | 6.75 inches, 111.4 cm2 (~85.3% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 720 x 1570 pixels, 19.5:9 ratio (~256 ppi density) |
| OS | Android 16, OriginOS 6 |
| Chipset | Qualcomm Snapdragon 6s 4G Gen 2 |
| CPU | Octa-core (4x2.9 GHz Cortex-A73 & 4x1.9 GHz Cortex-A53) |
| GPU | Adreno |
| Card slot | No |
| Internal |
128GB 6GB RAM, 256GB 6GB RAM, 256GB 8GB RAM UFS 2.2 |
| Primary Camera |
50 MP, f/2.0, 21mm (wide), PDAF Auxiliary lens |
| Features | LED flash, HDR, panorama |
| Video | 1080p@30fps |
| Primary Camera | 8 MP, f/2.1, (wide) |
| Video | 1080p@30fps |
| Loudspeaker | Yes, with stereo speakers |
| 3.5mm jack | NO |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band |
| Bluetooth | 5.1, A2DP, LE |
| Positioning | GPS, GALILEO, GLONASS, BDS, QZSS |
| NFC | No |
| Infrared Port | Yes |
| Radio | No |
| USB | USB Type-C 2.0, OTG |
| Sensors | Fingerprint (side-mounted), accelerometer, gyro, proximity, compass |
| Type | Si/C Li-Ion 7200 mAh |
| Charging |
44W wired, 50% in 43 min Reverse wired Bypass Charging |
| Colors | Glow White, Starlight Grey |
| Models | V2543 |
| Price | About 170 EUR |
All specifications are provided as-is and may contain errors; we do our best to keep the information accurate but recommend re-verifying before purchase.