| Technology | GSM / HSPA / LTE |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 2100 |
| 4G bands | 1, 3, 5, 7, 8, 20, 28, 38, 40, 41 |
| Speed | HSPA, LTE |
| Announced | 2025, July 28 |
| Status | Available. Released 2025, July 28 |
| Dimensions | 162.3 x 75.3 x 7.9 mm (6.39 x 2.96 x 0.31 in) |
| Weight | 196 g or 198 g (6.91 oz) |
| Build | Glass front, plastic back, plastic frame |
| SIM | Nano-SIM + Nano-SIM |
| Ingress Protection |
IP68/IP69 dust tight and water resistant (high pressure water jets; immersible up to 2m for 30 min) MIL-STD-810H compliant* * does not guarantee ruggedness or use in extreme conditions |
| Type | AMOLED, 120Hz, 1200 nits (HBM), 1800 nits (peak) |
| Size | 6.67 inches, 107.4 cm2 (~87.9% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 1080 x 2400 pixels, 20:9 ratio (~395 ppi density) |
| OS | Android 15, Funtouch 15 |
| Chipset | Qualcomm SM6225 Snapdragon 685 (6 nm) |
| CPU | Octa-core (4x2.8 GHz Cortex-A73 & 4x1.9 GHz Cortex-A53) |
| GPU | Adreno 610 |
| Card slot | No |
| Internal |
128GB 8GB RAM, 256GB 8GB RAM UFS 2.2 |
| Primary Camera | 50 MP, f/1.8, (wide), 1/2.96", PDAF |
| Second Camera | 2 MP, f/2.4, (depth) |
| Features | Ring-LED flash, panorama, HDR |
| Video | 1080p@30fps |
| Primary Camera | 8 MP, f/2.1, (wide) |
| Video | 1080p@30fps |
| Loudspeaker | Yes, with stereo speakers |
| 3.5mm jack | No |
| Alert Types | 24-bit/192kHz Hi-Res audio |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band |
| Bluetooth | 5.0, A2DP, LE |
| Positioning | GPS, GLONASS, GALILEO, BDS, QZSS |
| NFC | Yes (market/region dependent) |
| Radio | No |
| USB | USB Type-C 2.0, OTG |
| Sensors |
Fingerprint (under display, optical), accelerometer, gyro, proximity, compass Circle to Search |
| Type | Si/C Li-Ion 6000 mAh |
| Charging |
44W wired Reverse wired |
| Colors | Purple Twilight, Tropical Green (Dynamic Green), Pearl White |
| Models | I2502 |
| Price | About 200 EUR |
All specifications are provided as-is and may contain errors; we do our best to keep the information accurate but recommend re-verifying before purchase.