| Technology | GSM / HSPA / LTE |
| 2G bands | GSM 900 / 1800 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 2100 |
| 4G bands | 1, 3, 5, 8, 38, 40, 41 |
| Speed | HSPA, LTE |
| Announced | 2018, October. Released 2018, October |
| Status | Discontinued |
| Dimensions | 155.9 x 75.7 x 7.8 mm (6.14 x 2.98 x 0.31 in) |
| Weight | 150 g (5.29 oz) |
| Build | Glass front (Gorilla Glass 3), aluminum back, aluminum frame |
| SIM | Nano-SIM + Nano-SIM |
| Type | IPS LCD |
| Size | 6.0 inches, 92.9 cm2 (~78.7% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 720 x 1440 pixels, 18:9 ratio (~268 ppi density) |
| Protection | Corning Gorilla Glass 3 |
| OS | Android 8.1 (Oreo), Funtouch 4 |
| Chipset | Qualcomm MSM8917 Snapdragon 425 (28 nm) |
| CPU | Quad-core 1.4 GHz Cortex-A53 |
| GPU | Adreno 308 |
| Card slot | microSDXC (dedicated slot) |
| Internal |
16GB 2GB RAM eMMC 5.1 |
| Primary Camera | 8 MP, f/2.2, AF |
| Features | LED flash, HDR |
| Video | 1080p@30fps |
| Primary Camera | 5 MP, f/2.0 |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n, Wi-Fi Direct, DLNA |
| Bluetooth | 4.2, A2DP, LE |
| Positioning | GPS, GLONASS |
| NFC | No |
| Radio | FM radio |
| USB | microUSB 2.0, OTG |
| Sensors | Accelerometer, proximity, compass |
| Type | Li-Ion 3360 mAh, non-removable |
| Colors | Black, Gold |
| Models | 1801 |
| Price | About 120 EUR |
All specifications are provided as-is and may contain errors; we do our best to keep the information accurate but recommend re-verifying before purchase.