| Technology | GSM / CDMA / HSPA / CDMA2000 / LTE / 5G |
| 2G bands |
GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 CDMA 800 |
| 3G bands |
HSDPA 850 / 900 / 1700(AWS) / 2100 CDMA2000 1x |
| 4G bands | 1, 3, 4, 5, 8, 28, 34, 38, 39, 40, 41 |
| 5G bands | 1, 5, 8, 28, 41, 77, 78 SA/NSA |
| Speed | HSPA, LTE, 5G |
| Announced | 2021, November 22 |
| Status | Available. Released 2021, November 22 |
| Dimensions | 163.8 x 75 x 7.8 mm (6.45 x 2.95 x 0.31 in) |
| Weight | 175 g (6.17 oz) |
| Build | Glass front, plastic frame, plastic back |
| SIM | Nano-SIM + Nano-SIM |
| Type | IPS LCD |
| Size | 6.58 inches, 104.3 cm2 (~84.9% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 1080 x 2408 pixels, 20:9 ratio (~401 ppi density) |
| OS | Android 11, OriginOS |
| Chipset | Mediatek Dimensity 810 (6 nm) |
| CPU | Octa-core (2x2.4 GHz Cortex-A76 & 6x2.0 GHz Cortex-A55) |
| GPU | Mali-G57 MC2 |
| Card slot | microSDXC |
| Internal |
256GB 8GB RAM UFS 2.2 |
| Primary Camera | 50 MP, f/1.8, 26mm (wide), PDAF |
| Second Camera | 2 MP, f/2.4, (macro) |
| Features | LED flash, HDR, panorama |
| Video | 1080p@30fps |
| Primary Camera | 8 MP, f/2.0, (wide) |
| Video | 1080p@30fps |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, Wi-Fi Direct |
| Bluetooth | 5.1, A2DP, LE, aptX HD |
| Positioning | GPS, GLONASS, GALILEO, BDS, QZSS |
| NFC | No |
| Radio | No |
| USB | USB Type-C, OTG |
| Sensors | Fingerprint (side-mounted), accelerometer, gyro, proximity, compass |
| Type | 4100 mAh |
| Charging | 44W wired, 70% in 34 min |
| Colors | Black, Aurora |
| Models | V2009A |
| Price | About 320 EUR |
All specifications are provided as-is and may contain errors; we do our best to keep the information accurate but recommend re-verifying before purchase.