| Technology | GSM / CDMA / HSPA / EVDO / LTE / 5G |
| 2G bands |
GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 CDMA 800 & TD-SCDMA |
| 3G bands |
HSDPA 850 / 900 / 1700(AWS) / 2100 CDMA2000 1xEV-DO |
| 4G bands | 1, 3, 4, 5, 8, 39, 40, 41 |
| 5G bands | 1, 3, 41, 77, 78 SA/NSA |
| Speed | HSPA, LTE, 5G |
| Announced | 2020, February 28 |
| Status | Available. Released 2020, February 29 |
| Dimensions | 164 x 75.1 x 9.2 mm (6.46 x 2.96 x 0.36 in) |
| Weight | 201 g (7.09 oz) |
| SIM | Nano-SIM + Nano-SIM |
| Type | IPS LCD |
| Size | 6.57 inches, 104.2 cm2 (~84.6% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 1080 x 2400 pixels, 20:9 ratio (~401 ppi density) |
| OS | Android 10, Funtouch 10.0 |
| Chipset | Qualcomm SM7250 Snapdragon 765G 5G (7 nm) |
| CPU | Octa-core (1x2.4 GHz Kryo 475 Prime & 1x2.2 GHz Kryo 475 Gold & 6x1.8 GHz Kryo 475 Silver) |
| GPU | Adreno 620 |
| Card slot | microSDXC (dedicated slot) |
| Internal |
128GB 6GB RAM, 128GB 8GB RAM UFS 2.1 |
| Primary Camera | 48 MP, f/1.8, (wide), 1/2.0", 0.8µm, PDAF |
| Second Camera | 8 MP, f/2.2, 13mm (ultrawide), 1/4.0", 1.12µm |
| Third Camera | 2 MP, f/2.4, (macro) |
| Fourth Camera | 2 MP, f/2.4, (depth) |
| Features | LED flash, HDR, panorama |
| Video | 4K@30fps, 1080p@30fps |
| Primary Camera | 16 MP, f/2.5, (wide) |
| Features | HDR |
| Video | 1080p@30fps |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6, dual-band, Wi-Fi Direct |
| Bluetooth | 5.1, A2DP, LE, aptX HD |
| NFC | No |
| Radio | FM radio |
| USB | USB Type-C 2.0, OTG |
| Sensors | Fingerprint (rear-mounted), accelerometer, gyro, proximity, compass |
| Type | 5000 mAh |
| Charging | 44W wired, 70% in 35 min |
| Colors | Ice Age, Interstellar Silver, Aurora Black |
| Models | V1963A |
| Price | About 300 EUR |
All specifications are provided as-is and may contain errors; we do our best to keep the information accurate but recommend re-verifying before purchase.