| Technology | GSM / HSPA / LTE |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 2100 |
| 4G bands | 1, 3, 5, 8, 40, 41 |
| Speed | HSPA, LTE |
| Announced | 2023, January 03 |
| Status | Available. Released 2023, January 10 |
| Dimensions | 164.9 x 76.8 x 9.1 mm (6.49 x 3.02 x 0.36 in) |
| Weight | 192 g (6.77 oz) |
| Build | Dust & splash resistant |
| SIM | Nano-SIM + Nano-SIM |
| Type | IPS LCD, 400 nits |
| Size | 6.52 inches, 102.6 cm2 (~81.0% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 720 x 1600 pixels, 20:9 ratio (~269 ppi density) |
| OS | Android 12 (Go edition) |
| Chipset | Mediatek MT6761 Helio A22 (12 nm) |
| CPU | Quad-core 2.0 GHz Cortex-A53 |
| GPU | PowerVR GE8320 |
| Card slot | microSDXC (dedicated slot) |
| Internal | 32GB 2GB RAM, 32GB 3GB RAM |
| Memory Type | eMMC 5.1 |
| Primary Camera |
8 MP, f/2.0, (wide) 0.08 MP (auxiliary lens) |
| Features | Dual-LED flash, HDR |
| Video | 1080p@30fps |
| Primary Camera | 5 MP, f/2.0 |
| Video | 1080p@30fps |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n |
| Bluetooth | 5.0, A2DP, LE |
| Positioning | GPS, GLONASS, BDS |
| NFC | No |
| Radio | FM radio, recording |
| USB | microUSB 2.0, OTG |
| Sensors |
Fingerprint (rear-mounted), accelerometer Virtual proximity sensing |
| Type | Li-Po 5000 mAh |
| Charging | 10W wired |
| Colors | Country Green, Royal Blue |
| Models | MZB0D3DIN, 220733SPI, 220733SPH |
| SAR | 0.87 W/kg (head) 0.84 W/kg (body) |
| Price | About 80 EUR |
All specifications are provided as-is and may contain errors; we do our best to keep the information accurate but recommend re-verifying before purchase.