| Technology | GSM / HSPA / LTE / 5G |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 2100 |
| 4G bands | 1, 3, 5, 8, 28, 40, 41 |
| 5G bands | 1, 3, 5, 8, 28, 40, 78 SA/NSA |
| Speed | HSPA, LTE, 5G |
| Announced | 2024, August 01 |
| Status | Available. Released 2024, August 05 |
| Dimensions | 168.6 x 76.3 x 8.3 mm (6.64 x 3.00 x 0.33 in) |
| Weight | 205 g (7.23 oz) |
| Build |
Glass front, plastic frame, glass back IP53 dust protected and water resistant (vertical water sprays) |
| SIM | Nano-SIM + Nano-SIM |
| Type | IPS LCD, 120Hz, 550 nits (peak) |
| Size | 6.79 inches, 109.5 cm2 (~85.1% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 1080 x 2460 pixels (~396 ppi density) |
| Protection | Corning Gorilla Glass 3 |
| OS | Android 14, up to 2 major Android upgrades, HyperOS |
| Chipset | Qualcomm SM4450 Snapdragon 4 Gen 2 AE (4 nm) |
| CPU | Octa-core (2x2.3 GHz Cortex-A78 & 6x2.0 GHz Cortex-A55) |
| GPU | Adreno 613 |
| Card slot | microSDXC (uses shared SIM slot) |
| Internal |
128GB 6GB RAM, 128GB 8GB RAM UFS 2.2 |
| Primary Camera | 108 MP, f/1.8, 28mm (wide), 0.64µm, PDAF |
| Second Camera | 2 MP (macro) |
| Features | LED flash, HDR, panorama |
| Video | 1080p@30fps |
| Primary Camera | 13 MP, f/2.5, (wide) |
| Features | HDR, panorama |
| Video | 1080p@30fps |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
| Alert Types | 24-bit/192kHz Hi-Res audio |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band |
| Bluetooth | 5.0, A2DP, LE |
| Positioning | GPS, GLONASS, GALILEO, BDS |
| NFC | No |
| Infrared Port | Yes |
| Radio | No |
| USB | USB Type-C |
| Sensors | Fingerprint (side-mounted), accelerometer, gyro, proximity, compass |
| Type | 5030 mAh |
| Charging | 33W wired |
| Colors | Black, Purple, Silver |
| Price | ₹ 10,499 |
All specifications are provided as-is and may contain errors; we do our best to keep the information accurate but recommend re-verifying before purchase.