| Technology | GSM / HSPA / LTE / 5G |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 |
| 4G bands | 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 18, 19, 20, 26, 28, 38, 40, 41, 42, 48, 66 |
| 5G bands | 1, 2, 3, 5, 7, 8, 20, 28, 38, 40, 41, 48, 66, 77, 78 SA/NSA/Sub6 |
| Speed | HSPA, LTE, 5G |
| Announced | 2026, March 17 |
| Status | Available. Released 2026, March 17 |
| Dimensions | 162.9 x 77.9 x 8.2 mm (6.41 x 3.07 x 0.32 in) |
| Weight | 218 g (7.69 oz) |
| Build | Glass front (Gorilla Glass 7i), aluminum frame, glass back |
| SIM | Nano-SIM + Nano-SIM + eSIM (max 2 at a time) |
| Ingress Protection |
IP68/IP69K dust tight and water resistant (high pressure water jets; immersible up to 1.5m for 30 min) IP69K (market/region dependent) |
| Type | AMOLED, 68B colors, 120Hz, 3840Hz PWM, Dolby Vision, HDR10+, 2000 nits (HBM), 3500 nits (peak) |
| Size | 6.83 inches, 114.5 cm2 (~90.3% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 1280 x 2772 pixels, 19.5:9 ratio (~447 ppi density) |
| Protection | Corning Gorilla Glass 7i, Mohs level 5 |
| OS | Android 16, HyperOS 3 |
| Chipset | Mediatek Dimensity 9500s (3 nm) |
| CPU | Octa-core (1x3.73 GHz Cortex-X925 & 3x3.3 GHz Cortex-X4 & 4x2.4 GHz Cortex-A720) |
| GPU | Immortalis-G925 MC12 |
| Card slot | No |
| Internal |
256GB 12GB RAM, 512GB 12GB RAM UFS 4.1 |
| Primary Camera | 50 MP, f/1.5, 26mm (wide), 1/1.95", 0.8µm, PDAF, OIS |
| Second Camera | 8 MP, f/2.2, 15mm (ultrawide), 1/4.0", 1.12µm |
| Features | LED flash, HDR, panorama |
| Video | 4K@30/60fps, 1080p@30/60/120/240/960fps, gyro-EIS, HDR10+ |
| Primary Camera | 20 MP, f/2.2, (wide), 1/4" |
| Video | 1080p@30/60fps |
| Loudspeaker | Yes, with stereo speakers (with Dolby Atmos) |
| 3.5mm jack | No |
| Alert Types | 24-bit/192kHz Hi-Res & Hi-Res Wireless audio |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6/7, dual-band, Wi-Fi Direct |
| Bluetooth | 5.4, A2DP, LE, aptX HD, LHDC 5, Auracast, ASHA |
| Positioning | GPS (L1+L5), BDS (B1I+B1c+B2a+B2b), GALILEO (E1+E5a+E5b), QZSS (L1+L5), NavIC (L1+L5), GLONASS |
| NFC | Yes (market/region dependent) |
| Infrared Port | Yes |
| Radio | No |
| USB | USB Type-C 2.0, OTG |
| Sensors | Fingerprint (under display, ultrasonic), accelerometer, gyro, compass, proximity |
| Type | Si/C Li-Ion 8500 mAh or 9000 mAh (market/region dependent) |
| Charging |
100W wired, 100W PPS, PD3.0 27W reverse wired |
| Colors | Black, White, Blue |
| Models | 2602BPC18G |
| Price | £ 359.00 / € 429.90 |
| Performance |
AnTuTu: 2445108 (v10), 2791128 (v11) GeekBench: 8539 (v6) 3DMark: 6229 (Wild Life Extreme) |
| Display | 1114 nits max brightness (measured) |
| Loudspeaker | -20.9 LUFS (Excellent) |
| Battery | Active use score 25:22h |
| Energy | Class B |
| Battery | 80:14h endurance, 1000 cycles |
| Free fall | Class B (180 falls) |
| Repairability | Class C |
All specifications are provided as-is and may contain errors; we do our best to keep the information accurate but recommend re-verifying before purchase.