| Technology | GSM / CDMA / HSPA / CDMA2000 / LTE / 5G |
| 2G bands |
GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 CDMA 800 |
| 3G bands |
HSDPA 850 / 900 / 2100 CDMA2000 1x |
| 4G bands | 1, 3, 5, 8, 34, 38, 39, 40, 41 |
| 5G bands | 1, 5, 8, 28, 41, 78 SA/NSA/Sub6 |
| Speed | HSPA, LTE, 5G |
| Announced | HSPA, LTE, 5G |
| Status | Available. Released 2024, September |
| Dimensions | 171.9 x 77.8 x 8.2 mm (6.77 x 3.06 x 0.32 in) |
| Weight | 205.4 / 208.5 / 212.4 g (7.23 oz) |
| Build |
Glass front, plastic frame, glass back or silicone polymer (eco leather) back |
| SIM | Nano-SIM + Nano-SIM |
| Type | IPS LCD, 120Hz, 450 nits (typ), 600 nits (HBM) |
| Size | 6.88 inches, 112.4 cm2 (~84.0% screen-to-body ratio)\ |
| Resolution | 720 x 1640 pixels (~260 ppi density) |
| OS | Android 14, HyperOS |
| Chipset | Qualcomm SM4450 Snapdragon 4 Gen 2 (4 nm) |
| CPU | Octa-core (2x2.2 GHz Cortex-A78 & 6x1.95 GHz Cortex-A55) |
| GPU | Adreno 613 |
| Card slot | microSDXC (dedicated slot) |
| Internal |
128GB 4GB RAM, 128GB 6GB RAM, 128GB 8GB RAM, 256GB 8GB RAM, 256GB 12GB RAM UFS 2.2 |
| Primary Camera | 13 MP, (wide), AF |
| Second Camera |
2 MP Auxiliary lens |
| Features | LED flash, HDR |
| Video | 1080p@30fps |
| Primary Camera | 5 MP |
| Video | 1080p@30fps |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band |
| Bluetooth | 5.0, A2DP, LE |
| Positioning | GPS, GLONASS, GALILEO, BDS |
| NFC | No |
| Radio | No |
| USB | USB Type-C 2.0 |
| Sensors |
Fingerprint (side-mounted), accelerometer, compass Virtual proximity sensing |
| Type | 5160 mAh |
| Charging | 18W wired, PD |
| Colors | Midnight Black, Sage Green, Starry Blue, Purple |
| Price | About 140 EUR |
All specifications are provided as-is and may contain errors; we do our best to keep the information accurate but recommend re-verifying before purchase.