| Technology | GSM / CDMA / HSPA / EVDO / LTE |
| 2G bands |
GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 CDMA 800 / 1900 - USA |
| 3G bands |
HSDPA 850 / 900 / 1900 / 2100 HSDPA 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 - USA CDMA2000 1xEV-DO - USA |
| 4G bands |
1, 3, 5, 7, 8, 20, 38, 40, 41 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 13, 17, 25, 26, 38, 41, 66 - USA |
| Speed | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE (2CA) Cat6 300/50 Mbps |
| Announced | 2019, August 16. Released 2019, October 31 |
| Status | Discontinued |
| Dimensions | 160.1 x 71.2 x 9.2 mm (6.30 x 2.80 x 0.36 in) |
| Weight | 176 g (6.21 oz) |
| Build | Glass front, plastic back, plastic frame |
| SIM |
Nano-SIM Nano-SIM + Nano-SIM Water-repellent coating |
| Type | IPS LCD |
| Size | 6.3 inches, 94.0 cm2 (~82.5% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 1080 x 2520 pixels, 21:9 ratio (~432 ppi density) |
| OS | Android 9.0 (Pie), upgradable to Android 11, Android One |
| Chipset | Exynos 9609 (10 nm) |
| CPU | Octa-core (4x2.2 GHz Cortex-A73 & 4x1.6 GHz Cortex-A53) |
| GPU | Mali-G72 MP3 |
| Card slot | microSDXC (uses shared SIM slot) |
| Internal |
128GB 4GB RAM UFS 2.1 |
| Primary Camera | 12 MP, f/1.8, 26mm (wide), 1/2.8", 1.25µm, PDAF |
| Second Camera | 16 MP, f/2.2, 14mm (ultrawide), dedicated video camera (1080p) |
| Third Camera | 5 MP, f/2.2, (depth) |
| Features | Dual-LED dual-tone flash, HDR, panorama |
| Video | 4K@30fps, 1080p@30/60fps (gyro-EIS) |
| Primary Camera | 12 MP, f/2.0, 26mm (wide), 1/2.8", 1.25µm |
| Features | HDR |
| Video | 1080p@30fps |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, Wi-Fi Direct |
| Bluetooth | 5.0, A2DP, LE, EDR |
| Positioning | GPS, GLONASS, GALILEO, BDS |
| NFC | Yes |
| Radio | FM radio |
| USB | USB Type-C 2.0, OTG |
| Sensors | Fingerprint (rear-mounted), accelerometer, gyro, proximity, compass |
| Type | Li-Po 3500 mAh, non-removable |
| Charging | 10W wired |
| Colors | Denim Blue, Pearl White, Aqua Teal |
| Models | XT2013-1, XT2013-2, XT2013-4 |
| SAR | 1.16 W/kg (head) 1.43 W/kg (body) |
| Price | About 160 EUR |
| Performance |
AnTuTu: 148748 (v7) GeekBench: 5271 (v4.4) |
| Display | 1237:1 contrast ratio, 459 nits max brightness (measured) |
| Camera | Photo / Video |
| Loudspeaker | Voice 67dB / Noise 71dB / Ring 84dB |
| Audio quality | Noise -93.4dB / Crosstalk -93.7dB |
| Battery(old) | Endurance rating 66h |
All specifications are provided as-is and may contain errors; we do our best to keep the information accurate but recommend re-verifying before purchase.