| Technology | GSM / HSPA / LTE |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands |
HSDPA 850 / 900 / 1900 / 2100 HSDPA 850 / 1700 / 1900 / 2100 - T-Mobile, AT&T HSDPA 850 / 900 / 1700 / 1900 / 2100 - USA HSDPA 850 / 1900 / 2100 - LATAM |
| 4G bands |
2, 4, 5, 17 - USA 1, 3, 7, 8, 20 - EU 4, 7, 17 - LATAM |
| Speed | HSPA 21.1/5.76 Mbps, LTE |
| Announced | 2014, May. Released 2014, June |
| Status | Discontinued |
| Dimensions | 129.9 x 65.9 x 11.6 mm (5.11 x 2.59 x 0.46 in) |
| Weight | 143 g (5.04 oz) |
| SIM | Micro-SIM |
| Type | IPS LCD |
| Size | 4.5 inches, 54.8 cm2 (~64.0% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 720 x 1280 pixels, 16:9 ratio (~329 ppi density) |
| Protection | Corning Gorilla Glass 3 |
| OS | Android 4.4.2 (KitKat), upgradable to 5.1.1 (Lollipop) |
| Chipset | Qualcomm MSM8926 Snapdragon 400 (28 nm) |
| CPU | Quad-core 1.2 GHz Cortex-A7 |
| GPU | Adreno 305 |
| Card slot | microSDHC (dedicated slot) |
| Internal |
8GB 1GB RAM eMMC 4.5 |
| Primary Camera | 5 MP, f/2.4, AF |
| Features | LED flash, HDR, panorama |
| Video | 720p@30fps, stereo sound rec., HDR |
| Primary Camera | 1.3 MP |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n, hotspot |
| Bluetooth | 4.0, A2DP, LE, aptX |
| Positioning | GPS, GLONASS |
| NFC | No |
| Radio | FM radio |
| USB | microUSB 2.0, OTG |
| Sensors | Accelerometer, gyro, proximity, compass |
| Type | Li-Ion 2070 mAh, non-removable |
| Colors | White, Black, Moto G Ferrari Edition |
| Models | XT1039, XT1040, XT1045 |
| Price | About 160 EUR |
| Display | Contrast ratio: 929:1 (nominal), 2.546 (sunlight) |
| Camera | Photo / Video |
| Loudspeaker | Voice 77dB / Noise 76dB / Ring 83dB |
| Audio quality | Noise -92.1dB / Crosstalk -92.1dB |
| Battery(old) | Endurance rating 64h |
All specifications are provided as-is and may contain errors; we do our best to keep the information accurate but recommend re-verifying before purchase.