| Technology | GSM |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| Edge | Yes |
| GPRS | Yes |
| Announced | 2010, October. Released 2010, October |
| Status | Discontinued |
| Dimensions | 108 x 58 x 12 mm (4.25 x 2.28 x 0.47 in) |
| Weight | - |
| SIM | Mini-SIM |
| Type | TFT resistive touchscreen, 65K colors |
| Size | 3.2 inches, 32.2 cm2 (~51.4% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 320 x 400 pixels (~160 ppi density) |
| Card slot | microSDHC (dedicated slot) |
| PhoneBook | 1000 entries, Photocall |
| Call Records | Yes |
| Primary Camera | 3.15 MP |
| Video | Yes |
| Primary Camera | No |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
| WLAN | No |
| Bluetooth | 2.1, A2DP |
| Positioning | No |
| Radio | Stereo FM radio, RDS |
| USB | microUSB 2.0 |
| Browser | WAP 2.0/xHTML |
| Messaging | SMS, MMS, Email |
| Games | Yes |
| Java | Yes, MIDP 2.0 |
| Extras |
Mobile TV MP3/WAV/eAAC+ player MP4/H.263 player Organizer Voice memo Predictive text input |
| Type | Removable Li-Ion 910 mAh battery |
| Stand By | Up to 250 h |
| Talk Time | Up to 4 h 10 min |
| Colors | Black |
| Price | About 90 EUR |
All specifications are provided as-is and may contain errors; we do our best to keep the information accurate but recommend re-verifying before purchase.