| Technology | GSM / HSPA / LTE |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA 800 / 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 |
| 4G bands | 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 13, 17, 18, 19, 20, 25, 26, 28, 38, 39, 40, 41, 66 |
| Speed | HSPA, LTE |
| Announced | 2024, April 02 |
| Status | Available. Released 2024, April |
| Dimensions | 162.2 x 74 x 9.4 mm (6.39 x 2.91 x 0.37 in) |
| Weight | 211 g (7.44 oz) |
| SIM | Nano-SIM + Nano-SIM |
| Type | AMOLED, 1B colors, 120Hz, 1500 nits (peak) |
| Size | 6.67 inches, 107.4 cm2 (~89.5% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 1080 x 2400 pixels, 20:9 ratio (~395 ppi density) |
| OS | Android 13 |
| Chipset | Mediatek Helio G99 (6 nm) |
| CPU | Octa-core (2x2.2 GHz Cortex-A76 & 6x2.0 GHz Cortex-A55) |
| GPU | Mali-G57 MC2 |
| Card slot | microSDXC (uses shared SIM slot) |
| Internal | 256GB 12GB RAM |
| Primary Camera | 100 MP, (wide), PDAF |
| Second Camera | 16 MP, 117˚ (ultrawide) |
| Third Camera | 5 MP (macro) |
| Features | LED flash |
| Video | 1080p@30fps |
| Primary Camera | 32 MP |
| Video | 1080p@30fps |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | No |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band |
| Bluetooth | 5.2, A2DP |
| Positioning | GPS, GALILEO, GLONASS, BDS |
| NFC | Yes |
| Radio | Unspecified |
| USB | USB Type-C, OTG |
| Sensors | Fingerprint (under display, optical), accelerometer, gyro, proximity, compass |
| Type | 5100 mAh |
| Charging | 33W wired |
| Colors | Green |
| Price | About 200 EUR |
All specifications are provided as-is and may contain errors; we do our best to keep the information accurate but recommend re-verifying before purchase.